» استان‌ها » استان لرستان » تفاهم نامه همکاری خانه مطبوعات و اداره میراث فرهنگی پلدختر
تفاهم نامه همکاری خانه مطبوعات و اداره میراث فرهنگی پلدختر
استان لرستان - پلدختر - خبر - فرهنگی

تفاهم نامه همکاری خانه مطبوعات و اداره میراث فرهنگی پلدختر

1399/10/11 10

صدور کارت “میراث بان ” ویژه خبرنگاران پلدختری

به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ صبح روز چهارشنبه 10 دی ماه 99 در نشستی که در اداره میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی پلدختر برگزار شد یک تفاهم نامه همکاری بین اداره میراث فرهنگی و خانه مطبوعات پلدختر به امضا رسید.

رضا جودکی نژاد رابط اداری خانه مطبوعات لرستان در پلدختر در حاشیه این نشست با اشاره به اهمیت این تفاهم نامه،گفت: این تفاهم نامه با توجه به ضرورت حفظ میراث تاریخی و معرفی جاذبه های گردشگری و توسعه صنایع دستی در سطح جامعه و نقش رسانه ها در این زمینه به امضا رسیده است.

وی با بیان اینکه همکاری مشترک بین اصحاب رسانه و اداره میراث فرهنگی پلدختر بر حفاظت از میراث تاریخی و نهادینه شدن فرهنگ گردشگری و حفظ جاذبه های طبیعی منطقه‌ موثر است،افزود:خبرنگاران و اصحاب رسانه پلدختری با توجه به نقش اثر گذار شان در جامعه،می توانند با پوشش مستمر اخبار و پژوهش های مربوط به حوزه میراث فرهنگی نقش موثری در حفاظت از آثار تاریخی و معرفی جاذبه های گردشگری و توسعه صنعت توریسم در بین شهروندان پلدختری ایفا کنند.

جودکی نژاد ضمن تقدیر از علی محمد عزیزی رییس میراث فرهنگی پلدختر به خاطر استقبال و امضای این تفاهم نامه،تصریح کرد: با توجه به جایگاه پراهمیت پلدختر به عنوان یک منطقه باستانی و وجود آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری متعدددراین‌ نقطه از استان اهالی رسانه شهرستان می توانند نقش غیر قابل انکاری در شناخت، حفظ و معرفی میراث تاریخی و گردشگری زادگاهشان داشته باشند.

تفاهم نامه همکاری خانه مطبوعات و اداره میراث فرهنگی پلدختر
تفاهم نامه همکاری خانه مطبوعات و اداره میراث فرهنگی پلدختر

گزارش: احمد بساطی نظری

رابط اداری خانه مطبوعات لرستان در پلدختر با اشاره به ساماندهی اخیر اصحاب رسانه این شهرستان نیز،گفت:درطی این مدت سیاست ما در خانه مطبوعات کمی و کیفی و سالم سازی فضای رسانه ایی شهرستان بوده که در این راستا توانسته ایم خبرنگاران و روزنامه نگارانی که در خبرگزاری ها ، پایگاه های خبری و نشریات مکتوب فعالیت دارند را ثبت نام کنیم که این ساماندهی باعث می شود رسانه ها جایگاه مطلوبی دربین جامعه پیدا کنند و به سمت و سوی ارتباط درست با دستگاه های اجرایی ،بیان مطالبات مردم و همچنین نگاه تحقیقی در حوزه ژورنالیسم نیز حرکت کنند.

وی نقش پژوهش در حوزه میراث فرهنگی و انعکاس آن در مطبوعات را مهم ارزیابی کردو یادآورشد:رسانه های شهرستان تاکنون در انعکاس اخبار حوزه میراث فرهنگی مثبت عمل کرده اند ولی باید تلاش کنند تا با نگرش پژوهشی و تحقیقی در فعالیت های خود بازوی رسانه ای و فکری محکمتری برای دستگاه ها ازجمله اداره میراث فرهنگی در جهت شناخت و حفظ هویت تاریخی زادگاه خود باشند.

جودکی نژاد از صدور کارت اختصاصی “میراث بان افتخاری “برای خبرنگاران پلدختر توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان خبر داد و عنوان کرد: با توجه به این تفاهم نامه خبرنگاران عضو خانه مطبوعات می توانند با دریافت کارت “میراث بان”با قدرت بیشتری در راستای حفظ آثار تاریخی و نهادینه کردن سیاست های دستگاه میراث فرهنگی بین مردم تلاش کنند.

همچنین علی محمد عزیزی رییس اداره میراث فرهنگی پلدختر در حاشیه این نشست با تقدیر از رابط اداری خانه مطبوعات پلدختر به خاطر سیاست سالم سازی فضای رسانه ای شهرستان و امضای این تفاهم نامه ،گفت: اقدامات خانه مطبوعات استان و شهرستان پلدختر قابل تقدیر است و اصحاب رسانه به دلیل نقش ذاتی خود می توانند با انعکاس اخبار و فعالیت های مربوط به دستگاه میراث فرهنگی و پیگیری مطالبات مربوط به این حوزه در ارتقا آگاهی مردم برای حفاظت از آثار تاریخی و معرفی جاذبه های گردشگری و توسعه صنایع دستی نقش موثری ایفا کنند.

عزیزی با اشاره به صدور کارت اختصاصی “میراث بان” برای خبرنگاران پلدختر،خاطرنشان کرد:بدون شک صدور این‌کارت ها رابطه خبرنگاران را با دستگاه میراث فرهنگی صمیمی تر و تلاش ها برای حفظ میراث تاریخی و فرهنگی شهرستان را مضاعف می کند.

رضا جودکی نژاد
رضا جودکی نژاد

وی با بیان اینکه پلدختر یکی از مهمترین مناطق استان در حوزه گردشگری و میراث تاریخی است از وجود 220 اثر ثبت شده ملی در این شهرستان خبر داد و گفت: 130 اثر تاریخی در این شهرستان نیز در مرحله ثبت ملی قرار دارد.

عزیزی با بیان اینکه پل های تاریخی لرستان در روند ثبت جهانی قرار دارند،تصریح کرد:با توجه به وجود ۱۴ پل تاریخی در پلدختر پلهای شاخص استان در این شهرستان قرار گرفته اند.

عزیزی با اشاره به وجود جاذبه های طبیعی و گردشگری متنوع در کنار آثار باستانی فراوان در پلدختر،تاکیدکرد: انتظار داریم رسانه ها در راستای حفظ و معرفی علمی و تحقیقی هرچه بیشتر این جاذبه ها تلاش کنند تا در کنار حفظ هویت تاریخی منطقه صنعت گردشگری نیز در جهت رشد اقتصادی شهرستان ارتقا یابد.

پایگاه خبری پاعلم – احمد بساطی نظری

به این نوشته امتیاز بدهید!

پاعلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفت =

  • ×