۴۳ هزار پرونده در پزشکی قانونی لرستان تشکیل شد


پاعلم 1400/04/02 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ محمد رزم عصر سه شنبه در بازدید از سالن تشریح پزشکی قانونی شهرستان خرم آباد اظهار کرد: پزشکی قانونی از سازمان‌های وابسته قوه قضائیه و از ارکان این مجموعه به شمار می‌رود، ضمن اینکه یکی از مهمترین واحدهای معاضدتی پرونده‌های جزایی محسوب می‌شود.

وی گفت: معاینات جراحات و صدمات جسمانی و همچنین تشخیص علت تامه مرگ، تشریح و کالبدشکافی جسد ناشی از قتل‌های عمدی، مرگ مشکوک و غیره از جمله رسالت‌های پزشکی قانونی است.

رزم با بیان اینکه اجساد جهت بررسی بیشتر کالبدشکافی به سالن سردخانه پزشکی قانونی انتقال داده می‌شود، افزود: با آزمایش‌های متعدد و نمونه و تکه‌برداری علت تامه مرگ تعیین و مشخص می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل و بررسی ۴۳ هزار و ۱۳۴ پرونده طی سال گذشته در پزشکی قانونی استان لرستان، گفت: از این تعداد ۳۹ هزار و ۵۲۳ فقره مربوط به معاینات صدمات جسمانی و سرپایی بوده است که بیشترین پرونده‌ها به ترتیب مربوط به شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، کوهدشت و دورود است.

رئیس کل دادگستری لرستان ادامه داد: همچنین طی سال گذشته، یکهزار و ۶۴۲ مورد معاینه اجساد ناشی از فوت به علل مختلف و متعدد در پزشکی قانونی استان انجام شده، ضمن اینکه بیشترین معاینات مربوط به شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد، دورود و الیگودرز بوده است.

رزم به انجام یکهزار و ۷۲ مورد تست آزمایشگاهی اشاره کرد و این موارد را شامل آزمایش‌های سم‌شناسی، سرولوژی، آسیب‌شناسی و همچنین آزمایش‌های مربوط به ژنتیک عنوان کرد.

وی ادامه داد: در برخی موارد به نتایج علل مرگ و معاینات و صدمات اعتراض‌هایی می‌شود که این موارد در کمیسیون‌های پزشکی بررسی می‌شود،‌ در همین راستا سال گذشته ۳۹۷ مورد کمیسیون مربوط به پزشکی قانونی و روانپزشکی و دیگر قصورهای پزشکی تشکیل شده است.

رئیس‌ کل دادگستری استان لرستان گفت: برای پیشگیری از مصرف موادمخدر در استان ، منازعات متعدد دسته‌جمعی، درگیری‌های منجر به تیراندازی و فوت‌های ناشی از مسمومیت‌ها ضرورت دارد با بگارگیری همه امکانات و ظرفیت های بخش های مختلف اعم از آموزش و پروش، دانشگاهها، حوزه و سایر مراجع در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

شانزده − 1 =

0 دیدگاه