۱۵۰۰ وصیت‌نامه شهدای لرستان گردآوری شد


پاعلم 1400/05/24 دقیقه مطالعه
۱۵۰۰ وصیت‌نامه شهدای لرستان گردآوری شد


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان گفت: تاکنون ۱۵۰۰ وصیت‌نامه از شهدای استان گردآوری و در کتاب صحیفه سرخ به چاپ رسیده است.

محسن رشیدی امروز ۲۴ مردادماه، با اشاره به برگزاری کنگره ملی شهدای لرستان که قرار است در سال ۱۴۰۱ در لرستان برگزار شود، اظهار کرد: در راستای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این کنگره ملی کمیته‌هایی در استان تشکیل شده است که مسئولیت کمیته جمع‌آوری وصایای شهدا در اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است.

وی با اشاره به اینکه استان لرستان ۶۳۰۰ شهید را در دوران انقلاب، دفاع مقدس، مدافع حرم، امنیت و امر به معروف و نهی از منکر تقدیم کرده است، افزود: یک پنجم شهدای لرستان دانش‌آموز و فرهنگی هستند و این در حالی ‌است که متأسفانه حتی یک خیابان، بلوار، میدان یا المان به یاد این شهدا در لرستان وجود ندارد.

رشیدی با اشاره به تدوین کتابی تحت عنوان «صحیفه سرخ» در کمیته جمع‌آوری وصایای شهدای کنگره ملی شهدای لرستان، بیان کرد: تاکنون یک هزار و ۵۰۰ وصیت‌نامه از شهدای استان لرستان گردآوری و در کتاب صحیفه سرخ به چاپ رسیده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان با بیان اینکه کتاب صحیفه سرخ به‌عنوان یک مرجع برای تحقیق درباره وصایای شهدای لرستان می‌تواند در اختیار محققان و نویسندگان قرار بگیرد، اضافه کرد: در کتاب صحیفه سرخ دست‌خط وصیت‌نامه شهید نیز درج شده که می‌توان روی آن تحقیق و تفحص کرد.

وی با بیان اینکه تعدادی از شهدای لرستان مربوط به شهدای بمباران و یا دانش‌آموزان است که وصیت‌نامه ندارند، از مردم استان خواست در صورتی‌ که وصیت‌نامه‌ای از شهدا در دست دارند آن‌را در اختیار اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و یا بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان قرار دهند.

رشیدی با بیان اینکه وصیت‌نامه شهدای هر شهرستان استان نیز به‌صورت جداگانه در قالب کتاب چاپ و منتشر خواهد شد، گفت: یکی از برنامه‌های در دست اقدام اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان تهیه تاریخ شفاهی رزمندگان است که در این راستا تاکنون مصاحبه‌هایی با رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس ارتش و سپاه لرستان انجام شده است و بعدها می‌توان این تاریخ شفاهی را به‌صورت مکتوب درآورد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :