پوستر کنگره ملی “علامه جعفر شهیدی” در خرم‌آباد رونمایی شد


پاعلم 1400/03/19 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ همایش ملی بزرگداشت علامه سید جعفر شهیدی با محورهای غدیرشناسی، امام علی (ع) شناسی و نهج‌البلاغه شناسی مردادماه امسال باحضور مقامات ملی و استانی در بروجرد برگزار خواهد شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان در این آیین گفت: مفاخر لرستان برای شناخت بیشتر باید به مردم معرفی شوند و همچنین دستگاه های اجرایی مرتبط در این راستا وحدت داشته باشند.

محمود ثمینی افزود: مفاخر لرستان گنجینه های کمیابی هستند که باید خصوصیات اخلاقی و بارز آنها برای نسل جوان تبیین شود.

سیدجعفر شهیدی (۱۲۹۷ در بروجرد – ۲۳ دی ۱۳۸۶ در تهران) رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی، استاد تمام دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و از پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی، فقه و تاریخ اسلام بود.

شهیدی از شاگردان برجسته علی‌اکبر دهخدا و بدیع‌الزمان فروزانفر در دانشگاه تهران بود و در سال ۱۳۴۰ دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی و تاریخ دریافت کرد، او همچنین در حوزه علمیه قم و حوزه علمیه نجف زیر نظر سید حسین طباطبائی بروجردی و سید ابوالقاسم خویی تحصیل کرد و درجه اجتهاد داشت.

او به جز همکاری در تدوین فرهنگ معین و لغت‌نامه دهخدا، چهار عنوان ترجمه، سه عنوان تصحیح و تعداد زیادی تالیف دارد که شماری از کتاب‌های وی به زبان‌های خارجی ترجمه شدند و جایزه دریافت کردند.

دکتر جعفر شهیدی خانه خود را به شهرداری اهدا کرد تا در آنجا کتابخانه ای درست شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

هفت + 14 =

0 دیدگاه