نقض آزادی بیان توسط فیس‌بوک و اینستاگرام/ استانداردهای دوگانه شبکه‌های اجتماعی در مورد فلسطین


پاعلم ۱۴۰۱/۰۷/۰۸ دقیقه مطالعه
نقض آزادی بیان توسط فیس‌بوک و اینستاگرام/ استانداردهای دوگانه شبکه‌های اجتماعی در مورد فلسطین


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ مائده زمان فشمی؛ همه چیز از بمباران رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در اعتراض به اخراج اجباری خانواده های فلسطینی از محله شیخ جراح آغاز شد.

ماه می سال گذشته بود که رژیم صهیونیستی بالاجبار خانواده های فلسطینی را از شیخ جراح در شرق قدس اشغالی اخراج کنند و همین موضوع باعث اعتراض شدید کاربران این کشور در شبکه های اجتماعی شد. اما مسئله ای که پیش آمد این بود که بسیاری از فلسطینیان که تلاش می‌کردند این جنایت را با استفاده از فیس‌بوک و اینستاگرام مستندسازی و به آن اعتراض کنند، بعد از انتشار محتوا متوجه شدند که این شبکه های اجتماعی بدون توضیح پست‌هایشان را حذف می کنند.

به گزارش الجزیره، تعداد کشته شدگان فلسطینی در این درگیری به 248 نفر از جمله 66 کودک رسیده بود. کاربران در شبکه های اجتماعی تصاویر و ویدئوها را با هشتگ هایی به دو زبان انگلیسی و عربی منتشر کرده بودند. اما فعالان، مدافعان حقوق دیجیتال و کاربران از این پلتفرم‌ها به دلیل افزایش شواهد مبنی بر حذف غیرموجه محتوای طرفدار فلسطین انتقاد کرده‌اند.

لوگوی فیس‌بوک

گزارشی که دیر منتشر شد!

در همین راستا سال گذشته گزارشی توسط متا و موسسه مشاوره مستقل Business for Social Responsibility یا BSR تدوین شد که روی شیوه‌های سانسور این شرکت و اتهامات جانبداری در جریان خشونت‌ها علیه مردم فلسطین توسط نیروهای رژیم صهیونیستی در بهار گذشته تمرکز دارد.

انگجت با اشاره به اینکه سیاست‌های اینستاگرام و فیسبوک در جریان حملات رژیم صیهونیستی به نوار غزه در ماه می،‌ روی کاربران تاثیر گذاشته، نوشت: این موضوع باعث لطمه به حقوق اساسی کاربران فلسطینی نیز شده است. این نشان داد که فیس بوک و اینستاگرام حق آزادی بیان فلسطینیان را نقض می کنند.

پایگاه خبری اینترسپت بخشی از این گزارش را منتشر کرد، در آن آمده: طبق بررسی های انجام شده به نظر می رسد که اقدامات متا در می 2021 تاثیر زیان باری از نظر حقوق بشر داشته و باعث لطمه به آزادی بیان، آزادی تجمعات و مشارکت سیاسی داشته و به کاربران فلسطینی برای انتشار اطلاعات و دیدگاه هایشان ضربه زده است.

گفتنی است که ماه گذشته، بیش از دوازده گروه مدنی و حقوق بشری در اعتراض به تاخیر متا در انتشار این گزارش، نامه ای سرگشاده منتشر کردند.

حذف هشتگ‌های الاقصی در شبکه‌های اجتماعی

طبق گزارش BuzzFeed، در جریان همان درگیری، اینستاگرام و فیس بوک، مسجد الاقصی را یک سازمان تروریستی دانستند. همین موضوع منجر به حذف و مسدود کردن پست‌های اینستاگرام با هشتگ #الاقصی یا #الأقصى شد. در همین راستا یکی از سخنگویان فیس بوک ادعا کرد که این پست ها به اشتباه محدود شده اند.

پس از این ماجرا، فیس‌بوک در نامه‌ای به نمایندگی فلسطین در انگلیس اعلام کرد که برای حل مسائل مربوط به تعدیل محتوا و بررسی کمپین‌های ادعایی در این پلتفرم برای تحریک خشونت علیه فلسطینیان در رژیم صهیونیستی تلاش خواهد کرد.

حذف هشتگ الاقصی در اینستاگرام

الجزیره از سوی سازمان جهانی حقوق دیجیتال Access Now گزارش داد که صدها حساب کاربری در پلتفرم‌هایی که محتوای طرفداران فلسطین را در فیس‌بوک، توئیتر، تیک تاک و اینستاگرام سرکوب می‌کنند، دریافت کرده است. گروه حقوق دیجیتال فلسطینی Sada Social بیش از 200 مورد نقض محتوای رسانه های اجتماعی فلسطینی مربوط به تظاهرات شیخ جراح در قدس شرقی اشغالی را ثبت کرده است.

در اقدامی دیگر سازمان حقوق دیجیتال فلسطین و عرب (7amleh)، حدود 500 مورد نقض حقوق دیجیتال فلسطینیان را بین 6 تا 19 می، همراه با پاسخ های پلتفرم ها، مستند کرد. این تخلفات از اینستاگرام (۵۰ درصد)، فیسبوک (۳۵ درصد)، توئیتر (۱۱ درصد) و تیک تاک (۱ درصد) بوده است. این سازمان ادعا کرد که در بیشتر موارد به کاربران توضیحی برای حذف محتوا یا تعلیق حساب داده نشده است.

تکرار رویکردی که قبلا هم رخ داده بود

البته این اولین بار نبود که شبکه های اجتماعی اقداماتی در جهت نقض حقوق بشر علیه فلسطینیان انجام می دهند. الجزیره در می سال گذشته از سانسور یک نشست آنلاین حامی فلسطین در زوم خبر داد. این نشست قرار بود با حضور فعالان ضد آپارتاید از سراسر جهان، از جمله لیلا خالد، نماد مقاومت فلسطین برگزار شود. اما مانند نشست قبلی که فیلتر شد، این برنامه هم با ادعایی عجیب از سوی شبکه های اجتماعی مسدود شد. زوم و سایر شرکت های رسانه های اجتماعی گفتند که به دلیل مشارکت لیلا خالد تصمیم گرفتند این رویداد را در

پلتفرم های خود مسدود کنند. آنها ادعا کردند، از آنجایی که خالد وابسته به جبهه مردمی برای آزادی فلسطین (PFLP) است و این نهاد از سوی آمریکا سازمان تروریستی نامیده می شود، برگزاری این رویداد نقض قوانین ایالات متحده است.

البته بسیاری از کارشناسان حقوقی استدلال ارائه شده توسط شرکت های رسانه های اجتماعی را بی ارزش خواندند. کارشناسان حقوقی فلسطین و سایر سازمان‌های حقوقی در نامه‌ای سرگشاده به مدیران زوم  تأکید کردند که سانسور رویداد AMED توسط این شبکه اجتماعی «ک حمله خطرناک به آزادی بیان و آزادی دانشگاهی است.

پلتفرم برگزاری جلسات آنلاین زوم

با این حال، این هشدارها مورد توجه قرار نگرفت و زوم و سایر شرکت های رسانه های اجتماعی به طور کامل انتقادهای فزاینده از سیاست های مغرضانه خود را نادیده گرفتند و تلاش های خود را برای خاموش کردن سخنرانی فلسطینی ها در پلتفرم های خود تشدید کردند.

در آوریل سال گذشته، پس از اینکه زوم از میزبانی رویداد مذکور امتناع کرد. فیس بوک نه تنها پست های تبلیغاتی مربوط به این رویداد را حذف کرد، بلکه صفحه برنامه مطالعات AMED را به طور کامل از پلتفرم خود حذف کرد. این اتفاق منجر به حذف آرشیو وسیعی از گفتگوها، بحث ها و اسناد در مورد مبارزات آزادیبخش فلسطین و ارتباط آن با جنبش های آزادی از سراسر جهان بود.

پس از تلاش‌های مکرر زوم برای جلوگیری از برگزاری نشست، حذف صفحه AMED توسط فیس‌بوک، شیوه‌ی عمل غول های فناوری را درباره رژیم صهیونیستی و فلسطین روشن کرد، آن هم چیزی نبود جز: سانسور مطالب مربوط به مبارزه فلسطینی‌ها براساس درخواست صهیونیست ها.

همدستی صهیونیست‌ها با غول‌های فناوری

صهیونیست ها و متحدانش بر شبکه های اجتماعی فشار می آورند تا فلسطینی ها را از خارج ساکت کند. هیئت نظارت فیس بوک، یک نهاد مستقل است که وظیفه بررسی تصمیمات محتوایی این پلتفرم را بر عهده دارد. امی پالمور، مدیر کل سابق وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی نیز در این هیئت عضو است. پالمور شخصاً در گذشته واحد سایبری صهیونیست ها را مدیریت می کرد که با فیس بوک برای حذف هزاران محتوای فلسطینی لابی کرده بود.

با توجه به همدستی طولانی و مستند بین رژیم صهیونیستی و شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی در تنظیم و سانسور محتوا و حساب‌های فلسطینی، این دور سانسور رسانه‌های اجتماعی از پست‌های فلسطینیان درباره شیخ جراح، بخشی از الگوی بزرگ‌تر سرکوب است.

بلاک شدن پخش زنده توسط اینستاگرام

در آن زمان اینستاگرام رسما این حذف‌ها را به یک مسئله فنی جهانی نسبت داد. توئیتر نیز ادعا کرد که محدودیت حساب کاربری نویسنده فلسطینی،‌ صرفا یک اشتباه بو. فعالان و سازمان های دیده بان با توجه به ماهیت هدفمند حذف ها و محکومیت ها نسبت به چنین توضیحاتی ابراز تردید کرده اند.

چندین دهه پس از انتقاد ادوارد سعید از امتناع مصرانه رسانه‌های آمریکایی از اجازه دادن به فلسطینی‌ها برای روایت داستان‌های خود، صداهای حمایت از مبارزات آزادی‌بخش فلسطین نه تنها توسط سازمان‌های رسانه‌ای جریان اصلی، بلکه همچنین شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی خاموش می‌شوند.

علیرغم تلاش‌های شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی و سازمان‌های رسانه‌ای برای ساکت کردن فلسطینی‌ها، کسانی که واقعاً به برابری، عدالت و آزادی اعتقاد دارند باید به حمایت و تقویت فراخوان‌ها برای نجات شیخ جراح، توقف توسعه شهرک‌های غیرقانونی صهیونیست ها و حمایت از حقوق قانونی فلسطینی ها ادامه دهند.

سازمان‌های رسانه‌ای و شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند برای کنترل و تحریف روایت‌های مربوط به فلسطین تلاش کنند، اما نمی‌توانند حقیقت را پنهان کنند و درخواست‌های عدالت‌خواهانه فلسطینی‌ها را برای همیشه خاموش کنند.

 

منابع:

  • https://theintercept.com/2022/09/21/facebook-censorship-palestine-israel-algorithm/
  • https://www.aljazeera.com/opinions/2021/5/13/social-media-companies-are-trying-to-silence-palestinian-voices
  • https://theconversation.com/social-media-platforms-are-complicit-in-censoring-palestinian-voices-161094
  • https://www.engadget.com/facebook-meta-palestine-free-speech-bsr-report-190534575.html

پایان پیام/


 
منبع: فارس

پایگاه خبری پاعلم – پلدختر

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

Rating*

Choose a style: