موقوفه سیدنظام‌الدین احمد مدنی ازنا قدمت ۷۰۰ ساله دارد


پاعلم 1400/05/18 دقیقه مطالعه
موقوفه سیدنظام‌الدین احمد مدنی ازنا قدمت ۷۰۰ ساله دارد


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس اوقاف و امور خیریه ازنا با اشاره به وجود ۲۷۹ موقوفه در ازنا، گفت: موقوفه سیدنظام‌الدین احمد مدنی مربوط به ۷۰۰ سال پیش است که در روستای گلیجرد ازنا واقع شده است.

حجت‌الاسلام عنایت ملکشاهی امروز ۱۸ مردادماه، با اشاره به وجود ۱۳ بقعه متبرکه امامزادگان در این شهرستان، اظهار کرد: در ازنا ۲۷۹ موقوفه وجود دارد که ۲۷۴ موقوفه آن متصرفی و در اختیار اوقاف است و چهار موقوفه نیز غیرمتصرفی و خارج از اختیار اوقاف و امور خیریه است و اوقاف فقط بر آنها نظارت دارد.

وی با بیان اینکه موقوفه‌های متصرفی این شهرستان، مسجد، حسینیه و زمین و املاک کشاورزی و املاک تجاری را شامل می‌شود، افزود: قدیمی‌ترین موقوفه این شهرستان موقوفه سیدنظام‌الدین احمد مدنی است که در سال ۵۹۸ هجری قمری یعنی بیش از ۷۰۰ سال قبل و در دوره ایلخانی وقف شده است.

ملکشاهی با بیان اینکه سیدنظام‌الدین احمدمدنی خودش از نوادگان امامزادگان زید و قاسم بوده و املاک و اراضی کشاورزی خود واقع در روستای امامزاده قاسم(ع) را به‌صورت شش‌دانگ وقف امامزادگان زید و قاسم کرده است، ادامه داد: درآمد این موقوفه بنا بر نیت واقف باید در چند بخش تنظیم شود که بخش اول آن مربوط به تعمیرات ضروری بقعه امامزادگان زید و قاسم است، بخش دوم شامل ساختمان امامزاده و حجره‌های آن است، بخش سوم هزینه روحانی، مبلغ و عالم متدین و مؤذن امامزاده است و بخشی از درآمد این موقوفه باید صرف مساکین، مسافران و زائرانی شود که وارد آستان متبرکه امامزادگان زید و قاسم می‌شوند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ازنا اضافه کرد: بخشی از درآمد این موقوفه بنا بر نیت واقف باید در ماه مبارک رمضان صرف اطعام مسافران و زائران و مردم روستای امامزاده قاسم شود و بنا بر نیت واقف بخشی از درآمد موقوفه نیز باید در جهت تأمین روشنایی و تهیه لامپ و چراغ امامزاده و همچنین تلاوت قرآن هزینه شود و در وقف‌نامه عنوان شده که در پایان اگر درآمدی اضافه وجود داشت نوع هزینه‌کرد آن با تولیت یعنی اوقاف و امور خیریه است.

وی با بیان اینکه این موقوفه شامل ۱۳۵۰ هکتار زمین کشاورزی است که به‌صورت اجاره در دست روستائیان و اهالی این روستا قرار دارد، تصریح کرد: یکی دیگر از موقوفه‌های مهم در ازنا موقوفه تاجرکاشانی در روستای دربند این شهرستان است که تمام درآمد آن بنا بر نیت واقف در زمینه روضه اهل‌ بیت(ع)، ساخت و ساز اماکن دینی و چراغانی حرم امام علی(ع) هزینه می‌شود.

ملکشاهی با بیان اینکه این موقوفه شامل اراضی کشاورزی و زراعی روستاهای محمودآباد، دربند و کرچیان است، خاطرنشان کرد: کل املاک واقع در این منطقه ۱۰ سهم است که هشت و نیم سهم آن وقف تاجرکاشانی است و این موقوفه در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی وقف شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ازنا وقف برای درمان بیماران و همچنین کمک به کودکان نیازمند را اولویت وقف در این شهرستان ذکر کرد و افزود: اکثر واقفان علاقه‌مند هستند که در زمینه امورات مذهبی وقف داشته باشند در صورتی ‌که امروز کمک به درمان بیماران، کمک به کودکان یتیم و نیازمند در اولویت وقف قرار دارد.

وی با اشاره به شعار سال تحت عنوان «تولید؛ پشتیانی‌ها و مانع‌زادایی‌ها» بیان کرد: در این راستا اوقاف و امور خیریه ازنا اقدام به احداث نیروگاه خورشیدی به‌عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی موقوفات کشور در اراضی موقوفی روستای امامزاده قاسم(ع) ازنا کرده است.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :