«مورد» درختی با قدمت بالا در طب سنتی


پاعلم ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ دقیقه مطالعه
«مورد» درختی با قدمت بالا در طب سنتی


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ یک کارشناس گیاهان دارویی گفت: مورد یکی از قدیمی‌ترین درختان بوده که از قدیم الایم جهت تقویت مو بکار رفته است.

تارا امیدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: استفاده از گیاهان دارویی امروزه در بین عموم مردم رواج یافته، علت این امر آن است که گیاهان دارویی ارزان و دسترسی‌پذیری خوبی دارند و همچنین هیچگونه عوارض جانبی نسبت به داروهای شیمیایی ندارند.

وی ادامه داد: یکی از این گیاهان دارویی گیاه مورد است که در درمان بیماری‌هایی مانند دیابت، سرماخوردگی، التهاب پوستی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امیدی عنوان کرد: بهترین نوع مورد به لحاظ درمانی گونه‌ای است که رنگش به سیاهی می‌زند.

این کارشناس گیاهان دارویی بیان کرد: مورد یکی از قدیمی‌ترین درختان است که از قدیم الایام جهت تقویت مو بکار رفته است.

وی با اشاره به این‌که گیاه مورد دارای خواص بیشماری در طب سنتی است، تصریح کرد: این گیاه دارای آثار ادرارآور، تسکین سرفه، ضد اسهال، قابض، دافع خفقان، محلل ورم‌ها، مقوی معده و احشا، ضد زخم، درمان بواسیر، درمان زخم زبان و لثه است.

امیدی ادامه داد: درمان عفونت‌های ادراری، مشکلات هضم، برونشیت، سینوزیت و سرفه‌های خشک از دیگر خواص مورد در طب سنتی است.

این کارشناس گیاهان دارویی افزود: فرآورده‌های خوراکی مورد جهت مشکلات دماغی مانند صرع و از فرآورده‌های موضعی آن جهت عفونت‌ها و هموروئید و از اسانس برگ‌ها به عنوان آنتی‌سپتیک و درمان پیوره استفاده می‌شود.

وی عنوان کرد: از  دیگر خواص مورد آن است که به صورت فرآورده‌های موضعی برای دردهای رماتیسمی استفاده می‌شود.

امیدی بیان کرد: میوه مورد، دارای خاصیت ضد نفخ بوده و در درمان اسهال، اسهال خونی، بواسیر، زخم‌های داخلی و روماتیسم مؤثر است.

این کارشناس گیاهان دارویی با اشاره به این که برگ مورد ریشه مو را تقویت و بوی بد دهان را از بین می‌برد، افزود: پخته آن هر نوع شکستگی را درمان می‌کند.

وی تصریح کرد: عوامل مخرب خارجی مثل قارچ‌ها و باکتری‌ها و عوامل حساسیت‌زا مثل مواد شیمیایی موجود در پاک‌کننده‌های امروزی، رنگ‌برها و رنگ‌های مو به اشکال مختلفی باعث تخریب پوست به صورت التهاب، شوره، خارش و تضعیف مو به صورت خشکی، موخوره و ریزش مو می‌شوند.

امیدی بیان کرد: عصاره برگ سبز و شفابخش گیاه مورد دارای ترکیبات متعددی بوده، این عصاره دارای خواص ضد قارچ و اغلب باکتری‌های بیماری‌زا است و مهار رشد و نمو این میکروارگانیسم‌ها از اثرات تخریبی آن‌ها بر سطح پوست و پیاز مو جلوگیری می‌کند.

این کارشناس گیاهان دارویی افزود: یکی از خواص مهم گیاه مورد بهبود شرایط تنفسی است، به عبارتی روغن یا اسانس گیاه مورد در آرماتراپی یا رایحه درمانی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که برای جلوگیری از آکنه و تبخال استفاده از این گیاه یک پیشنهاد عالی است، اظهار کرد: شما با استفاده از این گیاه می‌توانید سیستم ایمنی بدن خود را ارتقا دهید.

امیدی تأکید کرد: همان‌طور که گفته شد، گیاهان دارویی امروزه نقش مهمی در زندگی افراد دارند.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شانزده =

Rating*

Choose a style: