منابع آب‌های سطحی لرستان ۸۰ درصد کاهش یافت


پاعلم 1400/07/12 دقیقه مطالعه
منابع آب‌های سطحی لرستان ۸۰ درصد کاهش یافت


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ داریوش حسن نژاد روز دوشنبه به رسانه‌ها گفت: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی در ۲ ماه اول فصل پاییز، تقریبا بارندگی ناچیزی خواهیم داشت و درماه های بعد درحد نرمال خواهد بود.

وی افزود: بنابراین بدلیل اینکه تغذیه منابع آب در فصل پاییز نخواهیم داشت و در سال گذشته نیز بارندگی ها کاهش چشمگیری داشته و با خشکسالی مواجه بوده ایم و همچنین مصرف کنندگان اعم از کشاورزان، صنعت و شرب هم بیش از تغذیه منابع آب از آن برداشت نموده اند، موجب شده است که در حال حاضر ذخایر منابع آب سطحی و زیرزمینی کاهش یافت.

وی افزود: بطوریکه منابع آب سطحی نسبت به سال گذشته، حدود ۸۰ درصد و در مقایسه با دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته و حتی بسیاری از رودخانه های استان از جمله مسیر هایی از رودخانه کشکان و سیلاخور کاملا خشک شوند و منابع آب زیر زمینی هم بطور متوسط نسبت به سال گذشته حدود ۲ متر، معادل حجمی ۱۴۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته باشند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان ادامه داد: همچنین این برداشت ها موجب شده است تا ذخایر آب زیر زمینی نسبت به ماه گذشته حدود ۶۰ سانتی متر کاهش یابد.

حسن نژاد افزود: پیش بینی منابع آب وابسته به پیش بینی هواشناسی است برهمین اساس قطعا تا زمانیکه تغذیه وجود نداشته و برداشت‌ها ادامه داشته باشد، روند ذخایر منابع آبی هم کاهشی بوده و این نگرانی وجود دارد که تا پایان سال آبی( زراعی) با کمبود آب مواجه باشیم.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۲۲درصد مخازن سدهای لرستان پر است، ادامه داد: حجم آب موجود در پشت سدهای استان ۴۵.۹۸میلیون متر مکعب گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد:  با توجه به کاهش بارندگی ها و کاهش ذخایر منابع آبی در سال جاری، رعایت الگوی کشت و میزان برداشت از منابع آبی و مصرف بهینه آب ضروری می باشد و لازم است کشاورزان از کاشت گیاهان پر آب بر جلوگیری کرده و زمین های خود را به حالت آیش نگذاشته و اقدام به کشت پاییزه نمایند.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

Choose a style: