لرستانی‌ها پنج هزارو ۳۵۶ واحد خون اهدا کردند


پاعلم 1400/04/07 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ غلامرضا حامدی روز دوشنبه به رسانه ها اعلام کرد: در این مدت ۱۱ هزار و ۶۱۰ نفر به مراکز انتقال خون استان مراجعه کردند که منجر به ۱۰ هزار و ۱۰۲ مورد( ۹ هزار و ۲۰۹ مرد و ۸۹۳ زن) خونگیری شد.

وی با بیان اینکه از این تعداد پنج هزار و ۳۸۳ نفر اهداکننده مستمر خون هستند اظهار داشت: تمامی پروتکل های بهداشتی کرونا در مراکز خونگیری و انتقال خون انجام می شود بنابراین شهروندان می توانند بدون هرگونه نگرانی بابت انتقال ویروس، نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه پلاسمادرمانی یکی از راه‌های معالجه بیماران کووید ۱۹ است افزود: راه اندازی مرکز مستقل دریافت پلاسمای خون استاندارد های خاص و شرایط نگهداری ویژه نیاز دارد.

حامدی با اشاره به محرمانه بودن آمار پلاسمای بهبودیافتگان بیان کرد: پلاسمای دریافت شده در لرستان از لحاظ کیفیت هیچگونه تفاوتی با سایر استان ها ندارد و هرچند این فرآیند در استان انجام می شود اما ایجاد یک مرکز مجزا ضروری است.

وی بیان کرد: افراد مبتلا به کرونا ۲۸ روز تا چهار ماه بعد از بهبودی با در دست داشتن مستندات لازم می‌توانند برای اهدای پلاسما به مراکز انتقال خون استان مراجعه کنند.

بهبودیافتگان کرونا سیستم‌های دفاعی طبیعی را در برابر این بیماری در خون خود (آنتی‌بادی‌ها) گسترش می‌دهند و آنتی‌بادی‌ها در بخشی از خون به نام پلاسما یافت می‌شوند. پلاسمای گرفته شده از خون اهدایی بیماران بهبود یافته، که حاوی آنتی‌بادی‌های کووید ۱۹ است می تواند به درمان مبتلایان کرونا کمک کند.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

یازده − یک =

0 دیدگاه