» فرهنگی » سینما و تئاتر » فراخوان سوگواره «پیراهن عتیق» منتشر شد
فراخوان سوگواره «پیراهن عتیق» منتشر شد
سینما و تئاتر

فراخوان سوگواره «پیراهن عتیق» منتشر شد

1403/03/29 00


به گزارش پایگاه خبری پاعلم از روابط عمومی سوگواره «پیراهن عتیق»، نخستین سوگواره نقالی و پرده‌خوانی «پیراهن عتیق» (پیراهن سیدالشهدا) با هدف زنده نگه‌داشتن معارف ولایت علوی و واقعه عاشورا، استفاده از هنر اصیل نقالی در تبیین و ترویج فرهنگ اسلامی و علوی، احیا و ترویج اشعار و متون ادبی غنی ایرانی و اسلامی با محوریت سیدالشهدا و پیراهن معظم، بیان سبک زندگی، علم و عمل حضرت امام حسین (ع)، تقویت هنر نقالی و پرده‌خوانی و ایجاد انگیزه و پرورش نقالان و پرده خوانان جوان، تکریم و تعظیم ولایت علوی تا امام عصر (عج) نقش واقعه عاشورا و نشان شیعه (پیراهن عتیق) در زمانه معاصر تیرماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

بر اساس فراخوان، نزول پیراهن معظم سید الشهدا (ع) از بهشت و قبول توبه‌ حضرت آدم (ع) به واسطه این پیراهن معظم، سیر پیراهن معظم سیدالشهدا (ع) در میان انبیای عظام و نجات همه‌ ایشان، شفای چشمان حضرت یعقوب (ع) به واسطه‌ این پیراهن معظم، نزول پیراهن معظم سیدالشهدا (ع) در هنگام به آتش افتادن ابراهیم خلیل الله (ع) و نجات ایشان، نجات حضرت یونس (ع) از شکم ماهی به واسطه‌ این پیراهن، تحویل پیراهن معظم به حضرت زینب (س) توسط حضرت صدیقه‌ کبری (س) سه روز پیش از شهادتشان جهت ارسال به کربلا، به غارت بردن پیراهن معظم سید الشهدا (ع) در روز عاشورا، محور محتوای آثار ارسالی این سوگواره خواهد بود.

همچنین بازگرداندن پیراهن معظم سید الشهدا (ع) به اهل بیت (ع) پس از تقاضای امام سجاد (ع) در شام، پیراهن معظم سید الشهدا (ع) نزد امام زمان (ع) و پوشیدن این پیراهن معظم در هنگام ظهور و اهتزاز پیراهن معظم امام حسین (ع) از عرش الهی در آغاز ماه محرم هر سال و اعلام زمان ظهور برای حضرت صاحب الزمان (ع) به واسطه‌ جوشش خون از این پیراهن معظم در شب ظهور از دیگر محورهای سوگواره «پیراهن عتیق» است.

به تمامی شرکت‌کنندگان کمک هزینه تعلق خواهد گرفت و پس از بررسی و ارزیابی آثار در بخش بزرگسالان به نفر اول تندیس دیپلم افتخار و مبلغ نقدی ۲۰میلیون تومانی، به نفر دوم لوح تقدیر ‌مبلغ نقدی ۱۵میلیون تومانی و به نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۱۰میلیون تومانی اهدا خواهد شد.

در بخش نوجوانان به نفر اول تندیس، دیپلم افتخار و مبلغ نقدی ۱۵میلیون تومان، به نفر دوم لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۱۰میلیون تومان و به نفر سوم لوح تقدیر و مبلغ نقدی ۷میلیون تومان اعطا می‌شود. همچنین در بخش کودکان، به تمامی کودکان شرکت کننده لوح تقدیر و مبلغ ۴ میلیون تومان تقدیم خواهد شد.

بر اساس گاهشمار سوگواره نقالی و پرده‌خوانی «پیراهن عتیق»، علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد تا ۲۰ تیرماه فرصت دارند تا آثار خود را در پیام‌رسان‌های بله و تلگرام به نشانی Pirahaneatigh@ به دبیرخانه این رویداد ارسال کنند. آثار راه یافته به این سوگواره به مدت زمان سه روز از ۲۷ تا ۲۹ تیرماه در شهر تهران به صورت میدانی اجرا خواهند شد. همچنین اختتامیه این رویداد هنری با معرفی برگزیدگان ۲۹ تیرماه برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان چنانچه در بارگذاری اثر دچار مشکل شدند و یا پرسشی پیرامون سوگواره داشتند، می‌توانند از طریق پیامرسان ایتا یا به صورت پیامک پشتیبانی به دبیرخانه رویداد اطلاع دهند. شماره واحد پشتیبانی ۰۹۰۲۵۶۲۷۲۸۴ است.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – محمد نظری

به این نوشته امتیاز بدهید!

محمد نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نه =

  • ×