عدم همکاری اهالی روستا و چالش اساسی سد کمندان


پاعلم 1400/04/21 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت:به دلیل عدم همکاری اهالی روستای کمندان با چالش اساسی مواجه شده ایم.

داریوش حسن نژاد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سد معشوره به کارفرمایی آب نیرو در دست مطالعه است و با پیگیری‌های شرکت آب منطقه‌ای و مسئولین استان، تخصیص آب آن از ۱۳۰میلیون مترمکعب به ۱۸۵ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وی ادامه داد: انجام مطالعات ریز تخصیص این سد توسط شرکت و مشاور خاص این کار در حال اجراست و به زودی تحویل آب نیرو می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: برای این سد ۳۰۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن برای کنترل سیلاب و ۱۲۰ میلیون مترمکعب برای حجم تنظیم در نظر گرفته شده است؛ حجم مرده این سد ۱۰۰ میلیون مترمکعب در نظر گرفته شده که با این تفاسیر احتمال اینکه مخزن این سد ۵۲۰ میلیون مترمکعب در نظر گرفته شود بسیار زیاد است.

حسن‍ نژاد عنوان کرد: مطالعات سیل این سد توسط آب نیرو و با نظارت شرکت آب منطقه‌ای لرستان در حال انجام است.

ظرف چند روز آینده سد کمندان آبگیری می شود

وی در خصوص آخرین وضعیت سدهای کمندان  بیان کرد: مراحل اجرایی ساخت سد کمندان در یک سال اخیر با سرعت بسیار مناسبی انجام شده و براساس قولی که داده شده ظرف چند روز آینده آماده آبگیری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان اضافه کرد: کارگروهی از طریق منابع آب ایران برای بررسی سد به این منطقه اعزام شد و تمام مولفه‌ های سد کمندان را مورد بررسی قرار دادند و آماده آبگیری است.

حسن‍ نژاد در مورد تملک روستای کمندان با بیان اینکه به دلیل عدم همکاری اهالی روستا این موضوع با چالش اساسی مواجه کرده است، عنوان کرد: پرونده ها تشکیل شده و شرکت آماده پرداخت مطالبات اهالی این روستاست.

وی در خصوص آخرین وضعیت سد تاج امیر اظهار کرد: عملیات احداث این سد حدود دو سال متوقف بود که با همت همه مسئولین دوباره پیمانکار به کار برگشت و عملیات اجرایی آن را آغاز کرده است که با سرعت مناسبی در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: با توجه به اینکه منابع مالی پیش بینی شده این سد تامین نشده است در صورت تامین اعتبار مورد نیاز احتمال آبگیری آن تا پایان سال ۱۴۰۰ وجود دارد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

4 × 4 =

0 دیدگاه