زیرساخت فرهنگ ملی، اقوام و فولکلورهای آن هستند


پاعلم 1400/03/11 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: زیرساخت فرهنگ ملی یک کشور را اقوام و فولکلورهای آن تشکیل می‌دهد که می‌توان با همدلی و وحدت، کشوری مقتدرتر و قدرتمند در عرصه‌های مختلف داشت.

رامین جانی‌پور امروز یازدهم خرداد ماه در آیین اختتامیه دومین جشنواره دانشجویی، فرهنگی و هنری اقوام ایران زمین که در محل سالن جلسات جهاد دانشگاهی برگزار شد، با بیان اینکه این نهاد انقلابی در راستای رسالت ذاتی خود در عرصه فرهنگ و دانش در معاونت فرهنگی زمینه‌های متنوعی برای انجام فعالیت‌های مربوط به مرکز افکارسنجی، خبرگزاری(ایسنا و ایکنا)، سازمان دانشجویان و انتشارات ایجاد کرده است، بیان کرد: یکی از کارهایی که جهاد دانشگاهی در راستای اعتلای فرهنگ این مرزوبوم انجام داده راه‌اندازی مراکز تخصصی براساس ضرورت و نیاز جامعه در زمینه‌های مختلفی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی ایران زمین برای اولین بار در کشور و واگذاری ستاد و دبیرخانه آن به جهاد دانشگاهی از جمله برنامه‌ها و سیاست‌های کلان حوزه فرهنگی در راستای تقویت، انسجام بخشی و وحدت فرهنگی در بین اقوام سرزمین ما ایران با استفاده از ظرفیت پویا، خلاق و جسورانه دانشجویان بوده است.

برگزاری پنج دوره بررسی سیر ادبیات بومی ایران  در لرستان

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی لرستان با اشاره به اینکه مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی ایران زمین ضرورت دانست با ایجاد یک مرجع قابل اعتماد و اعتناء در راستای انجام پژوهش‌های فرهنگی و هنری اقوام ایران زمین قدم‌های مثبتی بر دارد، گفت: ین پژوهش‌ها از فیلتر دانشجویی و دانشگاهی عبور کرده و پس از ثبت و ضبط به عنوان یک مرجع در اختیار دانشجویان، هنرمندان و پژوهشگران قرار گرفت.

جانی‌پور اضافه کرد: براین اساس در این مرکز پنج دوره بررسی سیر ادبیات بومی ایران تحت عنوان “کله‌باد” با حضور پژوهشگران مطرح کشور، دانشجویان و اساتید برگزار شد.

ارسال بیش از ۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره اقوام ایران زمین در طی چند سال

وی تصریح کرد: در دوره‌های مختلف برگزاری جشنواره مذکور بیش از ۷۰۰ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که آثار به صورت کتاب و کتابچه‌های الکترونیکی در اختیار متقاضیان قرار گرفت.

این مسئول اظهار کرد: همه این فعالیت‌ها به عنوان گنجینه خوبی از هنرمندی فرزندان ایران زمین در اختیار معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی است و در نمایشگاه‌ها و برنامه‌های فرهنگی آنها را به نمایش می‌گذاریم.

جانی‌پور هزینه در حوزه فرهنگ را سنگین و بدون بازگشت برشمرد و با بیان اینکه به لحاظ معنوی این هزینه‌ها نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، تصریح کرد: فرهنگ و توسعه فرهنگی حمایت کامل‌ هنرمندانه و دلسوزانه را می‌طلبد.

وی زیرساخت فرهنگ ملی یک کشور را اقوام و فولکلورهای آن دانست و تاکید کرد: با وحدت، همگرایی و همبستگی می‌توان کشوری مسنجم‌، قدرتمند و مقتدتر در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و… داشت.

جانی‌پور با تقدیر از همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و داوران در برگزاری این جشنواره، یادآور شد: امسال به دلیل شرایط بیماری کرونا دومین جشنواره دانشجویی، فرهنگی و هنری اقوام ایران زمین در دو محور فیلم و عکس برگزار که در مجموع ۳۰۰ اثر از ۱۰۰ هنرمند به دبیرخانه جشنواره از دانشگاه‌های مختلف ارسال و پس از داوری در نهایت ۱۰ اثر برگزیده و از آنان تجلیل شد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

1 + 5 =

0 دیدگاه