خرید تضمینی دام مازاد عشایر در لرستان آغاز شد


پاعلم 1400/03/18 دقیقه مطالعه
iOS 14


سید “ضیا موسوی” روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برای کاهش اثرات و تبعات خشکسالی بر معیشت و اقتصاد عشایر، خرید تضمینی دام مازاد و تامین علوفه دامی این قشر در دستورکار قرار گرفته و مقرر شده است در کل کشور یک میلیون راس دام عشایر خریداری و ذخیره سازی گوشت قرمز انجام شود.

وی میزان دام عشایر استان را ۱.۵ میلیون راس برشمرد و اظهار داشت: با اجرای این طرح به ازای تحویل هرکیلوگرم دام زنده سه کیلوگرم جو تحویل عشایر خواهد شد و مبلغ خرید دام به ازای هرکیلوگرم ۴۵ هزار تومان نیز به آنان پرداخت می شود.

موسوی بدون اشاره به پیش‌بینی میزان خرید تضمینی دام از عشایر لرستان گفت: این طرح با همکاری پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان اجرایی شده است.

به گفته وی داشتن کارت شناسایی دامداری، تردد دام عشایری و دفترچه عشایری، بیمه و هویت گذاری دام، شماره حساب شبا بنام عشایر تحویل دهنده دام، کپی شناسنامه وکارت ملی از جمله شرایط خرید دام از عشایر است.

یکی از زیربخش های مهم کشاورزی در لرستان تولیدات و اقتصاد عشایری است به نحوی که در مجموع، سهم حدود ۱۵ هزار خانوار عشاری لرستان در تولید ناخالص ملی حدود یکهزار میلیارد تومان است و مالکیت ۸۵ هزار هکتار از اراضی و یک هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات استان را در اختیار دارند.

عشایر لرستان با جمعیت حدود ۸۴ هزار نفر در ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه مستقل سازمان یافته هستند و با داشتن یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی سالانه ۲۵ درصد از پروتئین مورد نیاز استان را تامین می کنند که البته باید فرهنگ غنی و زیبای خوداتکایی و تولید را در کنار این اعداد و ارقام به داشته های معنوی و ارزشمند عشایر اضافه کرد.

تولیدات سالانه عشایر لرستان شامل ۱۲ هزارتن گوشت قرمز، ۲۹ هزار تن شیر، یک هزار و ۳۲ تن پشم، ۱۸ تن عسل، ۱۷ تن روغن حیوانی، ۶۳۰ تن پرورش ماهی سردآبی ، ۱۵ هزار و ۵۵۷ تن گندم، ۱۵ هزار و ۵۲۳ تن جو، پنج هزار و ۳۲ تن حبوبات، هفت هزار و ۴۶۰ تن صیفی جات و همچنین پنج درصد صنایع دستی استان است.

کاهش ۴۰ درصدی بارندگی ها نسبت به سال زراعی گذشته تمامی ابعاد کشاورزی لرستان را تحت تاثیر قرار داده است و به گفته مدیرکل امور عشایر استان، تا اواسط اردیبهشت گذشته، برآورد خسارت ها در این بخش به بیش از ۴۱۷ میلیارد تومان یعنی حدود نیمی از مجموع درآمد آنان رسیده است.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

1 × دو =

0 دیدگاه