» آرشیو » تک‌نگاری زندگی و مرگ معین‌السلطنه چاغروند / رونمایی در نمایشگاه کتاب تهران
تک‌نگاری زندگی و مرگ معین‌السلطنه چاغروند / رونمایی در نمایشگاه کتاب تهران
آرشیو - اخبار

تک‌نگاری زندگی و مرگ معین‌السلطنه چاغروند / رونمایی در نمایشگاه کتاب تهران

1403/02/26 00


به گزارش پایگاه خبری پاعلم، کتاب «معین السلطنه و ۱۲ مرد اعدامی» به دنبال گره‌گشایی و نورافشانی بر زوایای تاریک تاریخ لرستان است؛ نویسنده در مقدمه کتاب آورده است: تلاش برای زوال و اضمحلال لرها که از دوران قاجار آغاز شده بود از آغاز کودتای ۱۲۹۹ تا ۱۳۱۲ شتاب گرفت تا بی‌رحمانه‌ترین نسل‌کشی تاریخ معاصر ایران شکل بگیرد. در این سال‌ها هزاران لرستانی به ضرب تفنگ ژاندارم‌ها و قزاق‌ها و توپخانه فوج‌های نظامی کشته شدند. سرهای بسیاری از بزرگان و سرداران لر بریده یا به تیر اعدام سپرده شد، ده‌ها طایفه و تیره لرستانی در بدوی‌ترین شکل ممکن به اقصی نقاط دور کشور نفی بلد و آواره شدند و شگفتا که ابعاد این جنایت هولناک هنوز بازکاویده نشده است.

کتاب حاضر بازخوانی زندگانی یکی از شخصیت‌های تاریخی لرستان در متن و بطن این روزگار زوال و انقراض است. میرزا رحیم‌خان چاغروند، ملقب به معین‌السلطنه از مهم‌ترین سیاستمداران غرب کشور از آغاز دوره ناصری تا آغاز دوره پهلوی است. نورتاباندن بر زندگی پرماجرای او می‌تواند گوشه‌های ناگفته‌ای از تاریخ‌نگاری محلی و تاریخ ملّی کشور را آشکار کند.

والی‌زاده درباره این کتاب می گوید: در واقع تک‌نگاری شیوه‌ای برای تحقیق جامعه‌شناسی است. در این کتاب کوشیده‌ام که با «تک‌نگاشت» یا «یکتا نگاری» زندگی معین السلطنه نقبی به تاریخ اجتماعی و سیاسی «ژغرافیای لرستان» بزنم. چنین کاری پیشینه‌ پر بسامدی ندارد. این زندگی‌نامه را نباید از جنس رمان دانست چراکه چنین تمنا و وظیفه‌ای بر عهده نویسنده نبوده است بااین‌همه، هیچ ماجرایی بدون مستندات و مآخذ آن بیان نشده است.

به نظر می رسد نثر متفاوت این کتاب ترکیبی از داستان تاریخی، مستند پژوهشی و روایت ژورنالیستی است که پیش از این چندان تجربه نشده است. والی‌زاده درباره نثر کتاب می گوید: خوش‌تر دارم این «کنکاش نامه» را مستند تاریخی با روایت ژورنالیستی و یا داستان منشیانه تاریخی با زیرساخت و ریزبافت پژوهشی و مستند بنامم و چنین می‌انگارم خواندنش برای خواهندگانش خالی از لطافتی نخواهد بود.

این کتاب دو افزوده دارد: از آنجا که تبارشناسیِ قومی و انساب، از پیوست‌های مهم تاریخ‌نگاری است، درختواره خانواده و خاندان معین‌السلطنه در بخش انتهایی کتاب آمده است تا تصویر دقیق‌تری از دودمان این شخصیت لرستانی به دست بیاید. در بخش پایانی هم تصاویر و اسنادی دست اول متمم کتاب شده است.

کتاب «معین السلطنه و ۱۲ مرد اعدامی» در ۲۹۶ صفحه به صورت مصور به بازار نشر راه یافته است.

والی زاده از نویسندگان فعال حوزه تاریخ پژوهی و سندنگاری است که تاکنون ۲۰ کتاب از آثار او به بازار نشر معرفی شده است.

سفارت‌نامه موفق الدوله، سفارت نامه فطن السلطنه، سفرنامه معین السلطان، سفرنامه مقصودجهان، نامه لرستان، هانا و بوطیقای ایوار، کتاب شناخت، ژیا ترانه‌های زنان زاگرس و ژغرافیای لرستان از جمله آثار این نویسنده و روزنامه نگار پرکار است.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – حجت بساطی زاده

به این نوشته امتیاز بدهید!

حجت بساطی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

  • ×