» سلاح » توس-3 دراگون؛ رونمایی روسیه از جدیدترین سلاح ترموباریک
سلاح

توس-3 دراگون؛ رونمایی روسیه از جدیدترین سلاح ترموباریک

1403/03/21 10

به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛به تازگی تصاویر و ویدیوهایی منتشر شده است که به نظر می رسد نسخه جدید از سامانه راکت‌انداز چندگانه (Multiple-Launch Rocket System) سری توس (TOS) روسیه به نام دراگون (Dragon) یا اژدها را نشان می دهند.

بنابر گزارش ها، این تصاویر مربوط به یک رویداد رسمی نیروهای مسلح روسیه در منطقه ساراتوف است.

رونمایی از نسخه جدید سامانه شعله افکن سنگین

طراحی این سامانه جدید بسیار شبیه به انواع دیگر سری سامانه شعله افکن سنگین (Tyazhyelaya Ognemyetnaya Sistema) یا به اختصار توس (TOS) است، اما شامل یک قفس محافظ ضد پهپاد نیز می شود.

این ویژگی بسیاری از تحلیلگران را به این باور رسانده است که سامانه جدید احتمالا به زودی در اوکراین مستقر خواهد شد.

تصاویر پخش شده توسط خبرگزاری های روسیه، توس-3 دراگون را در مراسم جایزه تیپ 1 متحرک دفاع رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی نشان می دهد.

همانطور که انتظار می رود، پرتابگرهای راکت ترموباریک سری توس روسیه به طور سنتی به جای یگان های توپخانه، به نیروهای دفاع رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی اختصاص داده شده اند.

این واحدها همچنین مسئول تولید پرده های دود هستند که استفاده از آن در جنگ اوکراین برجسته تر شده است.

اژدها بر می خیزد

تسلیحات ترموباریک که به عنوان بمب های خلاء نیز شناخته می شوند، هوای اطراف را از اکسیژن خالی می کنند تا در مقایسه با انفجارهای سنتی، انفجاری با دمای بالاتر و مدت زمان طولانی تر ایجاد کنند. استفاده از این تسلیحات در میدان جنگ بحث برانگیز است و بسیاری از سازمان ها برای ممنوعیت آنها تلاش می کنند.

بنابر گزارش خبرگزاری تاس روسیه، تیپ 1 متحرک دفاع رادیولوژیکی، شیمیایی و بیولوژیکی در حال حاضر دارای پرتابگرهای راکت ترموباریک توس-1ای و توس-2، خودروهای رفع آلودگی یو تی ام-80ام، خودروهای شناسایی RKHM-6 CBRN، و ژنراتورهای تولید دود سوار بر کامیون تی دی ای-3 و تجهیزات دیگر است.

سامانه توس-1ای

این گزارش به صراحت بیان نمی کند که آیا توس-3 در حال حاضر وارد خدمت شده است یا خیر. با این وجود، نمایش آن از تحویل قریب الوقوع یا انجام آزمایش های پیش از ورود به خدمت آن حکایت دارد.

سری توس به منظور ارائه پشتیبانی آتش عمومی برای پیاده نظام و تانک ها ایجاد شده بود. انتظار می رفت اهداف اولیه آن شامل نیروهای انسانی دشمن در مواضع باز و بسته، خودروهای زرهی سبک، و خودروهای پشتیبانی با پوسته نرم باشند.

سامانه توس-2

سامانه توس-1 در اصل برای استفاده در برابر مواضع و استحکامات مانند چین های زمین و تونل ها، موقعیت های جنگی، کشتی ها، ساختمان ها و همچنین نفر و دیگر اهداف نرم طراحی شده است. زوایای آتش بالا و زوایای برخورد تیز امکان استفاده از آن در مناطق و استحکامات شهری را فراهم می کند.

سامانه توس-3 شبیه به توس-1ای است زیرا بر اساس شاسی یک تانک ساخته شده است. با این وجود، غلاف راکت آن شباهت زیادی به سامانه توس-2 دارد که نسل دوم راکت انداز ترموباریک است که روی یک شاسی کامیون چرخدار با قابلیت تحرک بالا نصب شده است. از این رو، سامانه توس-3 به نظر می رسد بهترین های دو سامانه پیشین را در هم ترکیب کرده است.

آیا راهی اوکراین می شود؟

سامانه توس-2 در سال 2020 معرفی شد. این سامانه به یک جرثقیل بارگیری یکپارچه شده مجهز است و می تواند نسل جدیدی از راکت ها را با برد افزایش یافته شلیک کند. در شرایطی که سامانه های توس-1ای و توس-2 می توانند به ترتیب 24 و 18 راکت آماده شلیک را حمل کنند، توس-3 دارای غلاف راکت 15 راکتی است.

توس-3 به نظر می رسد روی شاسی تانک تی-90 ساخته شده و مجهز به راکت های 220 میلیمتری است. این یک کالیبر معمول برای سامانه های شعله افکن سنگین روسیه است. انتظار می رود، این سامانه از مهماتی با برد 15 کیلومتر یا بیشتر استفاده کند.

اولین گزارش ها درباره وجود توس-3 در فوریه سال جاری میلادی هنگامی که شرکت دولتی Omsktransmash حقوق نشان تجاری برای لوگو و نام توس-3 دراگون را ثبت کرد، منتشر شد.

در مصاحبه ای با خبرگزاری تاس در آوریل 2024، بیخان اُزدویف، مدیر صنعتی سامانه های تسلیحاتی در شرکت دولتی روستیخ، به طور رسمی توسعه سامانه توس-3 را تایید کرد. وی خاطر نشان کرد که این سامانه جدید دارای یک شاسی چرخ شنی و یک پرتابگر جدید برای شلیک مهمات با برد زیاد خواهد بود.

وی همچنین اظهار داشت که سامانه جدید بر اساس آموزه های کسب شده از جنگ در اوکراین توسعه یافته است. به نظر می رسد مهم ترین آنها افزایش برد و ویژگی های محافظتی سامانه هستند.

نوشته توس-3 دراگون؛ رونمایی روسیه از جدیدترین سلاح ترموباریک |به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ پدیدار شد.

 
منبع: گانز مانیتور

پایگاه خبری پاعلم – پلدختر

به این نوشته امتیاز بدهید!

پاعلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 17 =

  • ×