» فرهنگی » سینما و تئاتر » توجه به یک رویداد مغفول مانده در «و او جان من است»
توجه به یک رویداد مغفول مانده در «و او جان من است»
سینما و تئاتر

توجه به یک رویداد مغفول مانده در «و او جان من است»

1403/03/29 00

به گزارش پایگاه خبری پاعلم، پروژه نمایشی «و او جان من است» به نویسندگی ایوب آقاخانی و کارگردانی حمید حرا در حالی اجرای خود را شامگاه دوشنبه- ۲۸ خردادماه- همزمان با عید سعید قربان در تالار وحدت آغاز کرد که برخی از هنرمندان شرکت کننده در آیین افتتاحیه از توجه گروه نمایشی برای به صحنه بردن یک رویداد مغفول مانده از صدر اسلام قدردانی کردند.

با تماشای این نمایش در رویداد «مباهله» غرق شدم

علی انسانی شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه این پروژه نمایشی اظهارداشت: وقتی امشب به تماشای این نمایش نشستم غرق در روح رویداد مهم «مباهله» بودم که به واسطه هنرنمایی گروه اجرایی به بهترین شکل ممکن ارائه و به اوج رسانده شد.

وی گفت: رویداد عظیم و بزرگی همچون «مباهله» باید بیشتر از اینها به مردم عزیزمان شناسانده و معرفی شود. این رویداد یکی از بزرگترین رویدادهای صدراسلام است که احادیث مختلفی در باب اهمیت آن از امامان معصوم روایت شده است. به همین جهت اینکه یک گروه نمایشی آمده و چنین موضوعی را سوژه اجرای یک تئاتر کرده نکته ارزشمندی است.

انسانی افزود: عیدسعید قربان و عید سعید غدیرخم از اعیاد بزرگ شیعیان جهان است اما مباهله هم مهم است. رویدادی که ۱۴ قرن است غافل مانده و لازم است موثرتر و بیشتر به واسطه ابزار فرهنگ و هنر برای مردم معرفی شود. البته طی سال‌های اخیر کتاب‌های شعر ارزشمندی در این موضوع به واسطه حضور شاعران جوان و پیشکسوت تولید شده که نشانگر عزم جدی اهالی فرهنگ و هنر برای معرفی این رویداد است. رویدادی که مراجع عظام هم تاکید داشتند و دارند که می‌تواند در وجوه گسترده‌تری به مردم معرفی شود.

این شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت (ع) بیان کرد: امروز هم به واسطه اجرای این نمایش شاهد هستیم که رویداد «مباهله» به تدریج در حال معرفی بیشتر به مردم است. مسیری که اکنون پا را فراتر از مرزهای ایران گذاشته و ما در کشورهای دیگر می‌بینیم بسیاری از شاعران و اهالی فرهنگ برای معرفی این رویداد نهایت تلاش خود را انجام می‌دهند.

حاج غلامرضا سازگار شاعر و مداح پیشکسوت کشورمان هم در ادامه صحبت‌های انسانی گفت: تا زمان اجرای این نمایش مطالعات زیادی در حوزه مباهله داشتم اما اجرای این نمایش به قدری زیبا بود که تماشای آن را برای افرادی که در این حوزه مطالعاتی دارند توصیه می‌کنم. واقعا از تماشای این نمایش لذت بردم و امیدوارم باز هم هنرمندان بیشتری با زبان هنر به معرفی «مباهله» بپردازند.

«و او جان من است» می‌تواند یک دستاورد اجتماعی داشته باشد

سردار حسین اشتری مشاور عالی ستاد کل نیروهای مسلح هم در حاشیه نخستین اجرای نمایش «و او جان من است» اظهارداشت: توفیقی بود که در روز عید سعید قربان تماشاگر نمایش «و او جان من است» بودم که به اعتقاد من ارائه دهنده و منعکس کننده‌ای ارزشمند و هنرمندانه از رویداد «مباهله» به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای صدر اسلام بود. مسیری که شاید من و مخاطبان این نمایش پیش از تماشای نمایش مطالعاتی در زمینه رویداد مباهله از علما و بزرگان دین خوانده و شنیده بودیم اما طبیعتا تماشای این نمایش، شیرینی آن را برای من دوچندان کرد و فکر می‌کنم باید این کار نفیس و هنرمندانه را بیشتر و موثرتر به مخاطبان جوان معرفی کرد.

مشاور عالی ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: بر این باورم اجرای چنین نمایش‌هایی می‌تواند دستاوردهای خوبی برای جامعه داشته باشد. طبیعتا بسیاری از ما از زندگی پیامبر بزرگوار اسلام و ابعاد مختلف زندگانی ایشان، حضرت علی (ع) و خاندان عصمت و طهارت اطلاعات کاملی نداریم. بنابراین پروژه‌هایی همچون «و او جان من است» به واسطه پرداخت به یک موضوع بسیار مهم اما مغفول مانده از تاریخ صدر اسلام می‌تواند دربرگیرنده ابعاد، برکات و دستاوردهای اجتماعی خوبی باشد که طبیعتا در کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز موثر است.

اشتری بیان کرد: به اعتقاد من هر جا مردم به سمت اصالت‌های خود رفتند، ما شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی بودیم. این اساس سبک زندگی ایرانی اسلامی به اتکای اصالت‌ها و باورهای دینی ماست که می‌تواند در کاسته شدن آسیب‌ها ما را یاری کند. در این راه طبیعتا حوزه تئاتر و اجرای این نمایش‌های هنرمندانه گام موثری است که باید از دست‌اندرکارانش قدردانی کرد که چنین کار بزرگی را با اتکا به یک رویداد کمتر شناخته شده روی صحنه بردند. اجرای چنین نمایش‌هایی باید روز به روز افزایش پیدا کند که قطعا اثرات مثبت خود را هم به دنبال خواهد داشت.

نمایشی که قابلیت اجرا در عرصه‌های بین‌المللی را دارد

سید احمد میراعلایی مدیر فرهنگی و تهیه‌کننده سینما هم درباره اجرای نمایش «و او جان من است» گفت: در سطح باورم نبود که گروه اجرایی بتوانند چنین کار مذهبی قدرتمندانه با موضوع «مباهله» را روی صحنه ببرد. حتی از آن زمانی که گروه اجرایی از شیوه «نمایش در نمایش» برای پیشبرد داستان استفاده کرد، چنین تلفیقی را نپسندیدم اما رفته رفته که از نمایش گذشت، این شیوه نیز مورد پسند من قرار گرفت. شیوه‌ای که کاملا منطبق بر مسیر ارائه موضوع مورد نمایشنامه بود و توانست در کنار استفاده منطقی از تکنولوژی و ماشینری تالار وحدت یک رویداد مغفول مانده و پیچیده صدر اسلام را به مخاطب معرفی کند.

وی با قدردانی از نویسنده، کارگردان، گروه بازیگران و طراحی نمایش هم توضیح داد: پروژه «و او جان من است» هم در محتوا و هم در ساختار دربرگیرنده ویژگی‌های مثبتی است که امیدوارم شرایط اجرایی آن به گونه‌ای مدیریت شود که گروه بتوانند آن را پس از اجراهای تهران در شهرستان‌ها و حتی کشورهای دیگر روی صحنه ببرند. ما به چنین نمایش‌های مهم و با کیفیتی نیاز داریم که قابلیت اجرای در هر سالنی را دارند. موضوع «مباهله» هم رویداد بسیار مهمی است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است. مسیری که باید دست این گروه اجرایی را بوسید که چنین کاری را با یک موضوع مقدس روی صحنه برده‌اند.

میراعلایی خطاب به گروه اجرایی بیان کرد: اجرای این نمایش‌ها در روزهای اول سخت است اما مطمئن باشید آنچه روی صحنه بردید نوری است که بر زندگی شما می‌تابد و شما قطعا تاثیرات آن را در زندگیتان می‌بینید.

توجه به یک رویداد مغفول مانده در «و او جان من است»

پروژه نمایشی «و او جان من است» به نویسندگی ایوب آقاخانی و حمید حرا با همکاری بنیاد فرهنگی هنری رودکی و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا ۱۵ تیرماه ساعت ۱۸ در تالار وحدت تهران روی صحنه می‌رود.

(به ترتیب ورود صحنه) انوشیروان معظمی، سید محمد مهدی هاشمی دانا، سیروس همتی، محمدجواد حبیبی، علیرضا عمرانی، علیرضا شمائی، ایوب آقاخانی، محسن تقی زاده از جمله هنرمندانی هستند که در گروه بازیگران نمایش « و او جان من است» حضور دارند. این در حالی است که رضا راد (دستیار حرکت)، آصف جاودانفرد، یونس حمزه‌لوئی، آرمان صالحی، سعید نوعی، هادی عیوضی، عرفان حسنی، مسعود بیات، آرین صلحی، یاسین مستقیم، امین معین‌فر، بنیامین خضرا، مصطفی ابراهیمی، مهرشاد مهدوی، امیرعباس عیوضی، هومن روحی، رضا حمزه‌پور،کامران غلامیان، امیرمهدی انصاری، سید امیرحسین موسویان، امید عنایتی، سینا ایمانی، تیام یعقوبی، امیرحسین لطفی، فربد گل‌کار، ایلیا غفاری، احسان صفرزاده، نامیران کلانتری، محمدامین فیض‌آبادی، علیرضا طرایفیان، محمدحسین حلاج‌زاده، علی صالح‌نژاد اعضای گروه حرکت این پروژه را تشکیل می‌دهند.

بهزاد عبدی آهنگساز و کیان مقدم خواننده، محمد روح الامین طراح پوستر و نشان، وحید لاری طراح صحنه، علی براتی طراح حرکت، مژگان عیوضی طراح لباس، بهاره اسدی طراح گریم، علی افسری طراح صدا، رضا خضرایی طراح نور نیز اعضای گروه طراحی پروژه نمایشی «و او جان من است» را تشکیل می‌دهند.

حسین دیردار دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز، فروغ غیاثوند منشی صحنه، الهه جعفری دستیار دوم کارگردان، سعید ظهیری مدیر تولید، سعید شیخ الاسلامی مدیر روابط عمومی، مهدی حاج محمود عطار مدیر حقوقی، میلاد آزادی تهیه محتوای رسانه، پیمان گرزم عکاس، حامد مهتدی، پویا رحیمی ،محمد اسماعیل حوری اعضای گروه روابط عمومی ، عباس تهرانی مشاور روابط عمومی ،رضا راد دستیار طراح حرکت، محمد علی ذاکری مدیر صحنه، عرفان سیف‌الهی، علی حسن‌زاده، سعید کبیری دستیاران طراح صحنه، ملیکا عمیدی دستیار طراح لباس، سید امیرحسین سکاکی صدابردار، حمیدرضا قاسمی، سیامک شهبازیان، سعید کروندی اعضای گروه چهره‌پردازی، سیدمصطفی طباطبایی نسب سرپرست ساخت دکور، مهدی عابدی، هادی عابدی، علیرضا اسکندری، بنیامین ولی پور، صبا صبحی، یاسمن مهرعلی، مهدیس بیدی، محمد کیالها، شروین کیا احمدی، حسین کاظمی، دیبا خسروی، حانیه استاد حاجی، آفرین افشاری، دیتا اسکندری گروه ساخت دکور ، مهدی صالحی تدارکات، علیرضا سعیدی و علی حیدری امور رسانه‌ای نیز دیگر اعضای گروه اجرایی نمایش «و او جان من است» هستند.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – محمد نظری

به این نوشته امتیاز بدهید!

محمد نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هفده =

  • ×