بهسازی روستای «باغو» کیش در دستور کار قرار گرفت


علی اصغر نوری ۱۴۰۱/۰۹/۰۴ دقیقه مطالعه
بهسازی روستای «باغو» کیش در دستور کار قرار گرفت


به گزارش پایگاه خبری پاعلم از اعلام روز جمعه روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در بازدید از روستای باغو دستور بهسازی و ساماندهی روستای باغو و حذف درختان مهاجم و کاشت درختان بومی را صادر کرد.

مهدی کشاورز گفت: ساخت زمین چمن مصنوعی ورزشی برای اهالی روستای باغو به عنوان تنها روستای این جزیره ضروری است.

حسن خلدون صاحب بوم‌گردی باغو نیز گفت: توجه سازمان به بهسازی روستای باغو نشان دهنده عزم جدی سازمان در رفع مشکلات ساکنان این روستا است که با بازدید های دوره ای خود باعث ایجاد انگیزه در میان اهالی و سرمایه گذران این منطقه شده است.

روستای باغو در حاشیه جنوبی جزیره واقع شده است و تنها روستای قدیمی کیش است که همچنان به حیاط روستایی خود ادامه می دهد؛ این روستا در قدیم نیز دارای یک مسیر قنات و تعدادی چاه آب شیرین (گاو چاه) بوده که آب مصرفی ساکنین و آبیاری مزارع و نخلستان ها را فراهم می آورده است.

اکنون تنها آثاری از مخروبه های این قنات و چاه ها باقی مانده است. هم اکنون ۱۳ خانوار در این روستا ساکن هستند.

این روستا از قدمت بیش از سه هزار ساله برخوردار بوده و علاوه بر قنات تاریخی به طول ۱۳ کیلومتر، مسجد تاریخی و برخی درختان نادر و گونه های جانوری نیز قابل مشاهده است.

در بخش شمالی روستا تعداد ۹ گونه درخت شامل کُنار، کهور، لور، انجیر بنگالی، اصبار،بمبار، قاف، گراب، لامباو و تمر هندی مشاهده شده که برخی از آنها از گونه های نادر است که تعداد آنها در جزیره انگشت شمار است.

گونه های جانوری از جمله آهو، سمور و صدها گونه پرنده بومی و مهاجر از دیگر جاذبه های طبیعی این روستا است و در سال های گذشته با توجه به ظاهر متفاوت باغو از دیگر نقاط کیش، همواره گردشگران را به سوی خود جذب کرده است.

درمیان جزیره ای مملو از مدرنیت یکی از بکر ترین نقاطی که گردشگر می تواند به آن پناه ببرد همین روستای کوچک است؛ در حال حاضر تنها مکان خدمات رسان به گردشگران در این روستا فضایی است که در بخش شمالی روستا و در جوار مسجد به وجود آورده است.

این فضا که شبیه به چادرهای بادیه نشینان عرب است از میهمانان به وسیله خوراک های محلی پذیرایی می کند و برخی سوغاتی های محلی از قبیل قهوه عربی یا ادویه عربی را نیز به گردشگران عرضه می کند.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – علی اصغر نوری

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 2 =

Rating*

Choose a style: