بهترین کود ارگانیک را بشناسیم


پاعلم 1400/03/10 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ یک کارشناس ارشد زراعت گفت: بهترین کود ارگانیک یا شیمیایی زمانی تعریف می‌شود که شرایط خاک، آب و هوا، زمان مصرف کود و در کل نیاز گیاه شناخته شود.

سمیه محمدخانی اصل، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که امروزه با توجه با افزایش جمعیت و نیاز به غذاهای طبیعی، کشاورزی پایدار یک مسئله مهم جهانی بوده و غذای ارگانیک بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، اظهار کرد: طبق این روند کودهای اُرگانیک در حال تبدیل شدن به اولین انتخاب بسیاری از کشاورزان هستند.

وی ادامه داد: انواع کودهای ارگانیک به طور گسترده‌ای برای سبزیجات، میوه‌ها و گیاهان استفاده می‌شود.

محمدخانی اصل با اشاره به انواع کودهای ارگانیک، عنوان کرد: یکی‌از این انواع، کودهای اُرگانیک خشک است که اغلب در خاک مخلوط شده و می‌توان از آن‌ها در باغ‌های داخل زمین و گیاهان رشد کرده در گلدان استفاده کرد.

این کارشناس ارشد زراعت عنوان کرد: این نوع کودها به طور کلی به عنوان روشی برای تشویق رشد طولانی مدت در نهال، گیاهان پیوندی و محصولات زراعی اضافه می شوند.

وی با اشاره به این‌که کودهای ارگانیک مایع از دیگر انواع کودهای ارگانیک است، افزود: بدیهی است که این کودها مواد مغذی به شکل مایع هستند، علاوه‌بر این ممکن است از نوعی ماده واسطه برای کمک به جذب بهتر کودهای ارگانیک مایع برای گیاه مورد نظر استفاده کنند.

محمدخانی اصل ادامه داد: کودهای ارگانیک مایع به طور کلی برای گیاهانی که به طور فعال در حال رشد هستند خوب شناخته شده و معمولاً باید به صورت ماهیانه استفاده شوند، با این حال، ممکن است نیاز باشد که محصولات برگ‌دار هر دوهفته دوبار اسپری شوند.

این کارشناس ارشد زراعت با بیان این‌که کودهای آلی یا همان کودهای ارگانیک مدت‌ها پس از اینکه گیاهان مواد مغذی مورد نیاز خود را مصرف می‌کنند، به بهبود خاک ادامه می‌دهند، تصریح کرد: بنابراین، هرچه خاک شما با کودهای آلی تغذیه شود، ترکیب و بافت آن بهتر است.

وی در پاسخ به این سؤال که بهترین کود ارگانیک کدام است؟ اظهار کرد: بهترین کود ارگانیک یا شیمیایی زمانی تعریف می‌شود که شرایط خاک، آب و هوا، زمان مصرف کود و در کل نیاز گیاه شناخته شود، در غیر اینصورت نمی‌توان کود شیمیایی ایکس را به عنوان بهترین کود شیمیایی معرفی کرد و حتی ممکن است بهترین کود ارگانیک را که در سایت‌های اینترنتی معرفی می‌شود، باعث از بین رفتن گیاه شما شود.

محمدخانی اصل با اشاره به این‌که کودهای ارگانیک راندمان مواد مغذی و محتوای مواد آلی در خاک را تقویت کنید، عنوان کرد: کودهای ارگانیک حرکت آب را در خاک بهبود بخشیده و به مرور زمان مواد مغذی را به خاک اضافه و میکروب‌های مفید را به خاک وارد می‌کنند.

این کارشناس ارشد زراعت عنوان کرد: کودهای ارگانیک حاوی تعداد زیادی مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است که مواد مغذی نسبتاً صاف و ماندگاری را برای گیاهان فراهم کرده و دارای اثرات طولانی مدت هستند.

وی در رابطه با تفاوت کودهای ارگانیک و شیمیایی، بیان کرد: کودهای آلی و معدنی مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را برای رشد سالم و قوی تأمین می‌کنند، با این حال، کودهای ارگانیک یا شیمیایی هر کدام حاوی مواد مختلفی هستند و مواد مغذی را به روش‌های مختلف تأمین می‌کنند.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

سه + سه =

0 دیدگاه