» علمی » این ربات با الهام از اوریگامی به راحتی تغییر شکل می‌دهد+فیلم
این ربات با الهام از اوریگامی به راحتی تغییر شکل می‌دهد+فیلم
علمی

این ربات با الهام از اوریگامی به راحتی تغییر شکل می‌دهد+فیلم

1402/03/31 00


به گزارش پایگاه خبری پاعلم، ربات جدیدی که محققان سوئیسی طراحی کرده‌اند از اوریگامی ژاپنی الهام گرفته شده و می‌تواند کاملاً صاف شده و تغییر شکل دهد.

تیم روباتیکی که این ربات مسطح را ساختند متشکل از محققان سوئیسی است که برای کمک به فضانوردان فضاپیما اینکار را انجام دادند. این ماشین‌ها که «Mori3» نامیده می‌شوند، به دلیل محیط‌های تنگ موجود در اکثر ماهواره‌ها و ایستگاه‌های فضایی، مطمئناً کمک بزرگی خواهند بود.

این ویدئوی یوتیوب توانایی‌های تاشو باورنکردنی آن را نشان می‌دهد: Mori3 می‌تواند خود را به اندازه‌ای صاف کند تا به راحتی در فضاهای تنگ قرار بگیرد و همچنین به شکل دایره‌ای در بیاید و به سرعت از هر زمینی عبور کند.

ربات‌های ماهر می‌توانند با استفاده از چهار اندام مسطح، متصل به یک سری مفاصل توپی و لولاهایی که با انرژی الکتریکی تغذیه می‌شوند، تا شوند و به شکل‌های مختلفی در بیایند که دامنه حرکتی بسیار آزاد را امکان‌پذیر می‌سازد. دانشمندان سوئیسی پس از دیدن گوشه‌های مثلثی تا شده در بسیاری از سازه های اوریگامی به این نتیجه رسیدند که یک ربات تخت می‌تواند شکل خود را با استفاده از ساختار چند ضلعی ارگونومیک خود تغییر دهد.

به گفته «جیمی پیک» مدیر پروژه، ربات مسطح را می توان به راحتی از هم جدا کرد و دوباره سرهم کرد تا به وظایف خاصی کمک کند و به عنوان یک لگو روباتیک در ایستگاه فضایی بین المللی یا سایر محیط های مشابه عمل کند.

به گفته پیک، بزرگترین نقطه قوت این ربات تطبیق پذیری آن است، اگرچه ممکن است در محیط های بسیار تخصصی مانند ربات های بوستون داینامیک نباشد اما مجموعه‌های حرکتی بسیار فنی ارائه شده توسط این ربات تخت  آن را در برخی موارد ارجح تر می کند.

دانشمندان پیش از ربات تغییر شکل دهنده ای ساخته بودند که می توانست از حالت جامد به مایع تبدیل شود.

 

 

پایان پیام/


 
منبع: فارس

پایگاه خبری پاعلم – پلدختر

به این نوشته امتیاز بدهید!

پاعلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

  • ×