افتتاح ۱۰۰ خانه محیط زیست در لرستان


پاعلم 1401/11/05 دقیقه مطالعه
افتتاح ۱۰۰ خانه محیط زیست در لرستان


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروز حدود ۱۰۰ خانه محیط زیست در لرستان افتتاح شده که بسیار ارزشمند و مهم است.

نورالله مرادی پنجم بهمن در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در دولت سیزدهم یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ما بحث مردمی‌سازی محیط زیست بوده و یکی از اقدامات ما در این راستا تأسیس خانه‌های محیط زیست بود که امروز بالاترین میزان مشارکت مردم و تعداد خانه‌ای که تاکنون در کشور افتتاح شده در لرستان است.

وی ادامه داد: امروز حدود ۱۰۰ خانه محیط زیست در لرستان افتتاح شده که رقم بسیار ارزشمند و مهم است که این خانه‌ها می‌توانند بستری برای ایجاد فضای گفت‌وگو در حوزه مسائل و مشکلات محیط زیستی و کنشگری مردم برای حل معضلات و مسائل محیط زیستی و دادن مشاوره به دستگاه‌های اجرایی و دانش‌افزایی مردم و مسئولان باشند.

مرادی عنوان کرد: برای اولین بار در کشور دوست داران محیط زیست در جهاد دانشگاهی که همواره پشتوانه محیط زیست بودند اولین خانه فناور محیط زیست را در استان افتتاح کردند که امیدواریم با دانش و علمی که در جهاد دانشگاهی وجود دارد و همینطور روحیه جهادی حاکم بر این دستگاه با بهره‌گیری از توان تخصصی دانشمندان، پژوهشگران و محققان ایرانی شرایط برای بهبود کیفیت محیط زیست کشور فراهم شود.

این مسئول بیان کرد: سازمان محیط زیست کشور در راستای تحقق شعار مردمی‌سازی همه توان و تلاش خود را خواهد کرد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های سرمایه‌ای و مباحث بودجه‌ای تأمین اعتباری صورت بگیرد و این خانه‌ها تجهیز شوند.

وی ادامه داد: دستورالعمل اجرایی خانه‌های محیط زیست تدوین شده و امیدواریم با همراهی سایر بخش‌های سازمان بتوانیم بودجه مناسب را برای فعال و روپا نگه داشتن خانه‌ها و مؤثر بودن آن‌ها طراحی کنیم.

مرادی تصریح کرد: توانمندسازی جوامع محلی پیرامون مناطق محافظت شده یکی از برنامه‌های جدی ماست.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در همه دنیا آموزش حرف اول را می‌زند، ما اگر در حوزه آموزش هر میزان هزینه کنیم عین سرمایه گذاری است، رشد دانش و آگاهی مردم کشور در حوزه محیط زیست به هیچ عنوان قابل قیاس با دهه‌های گذشته نیست.

وی ادامه داد: مردم در حفظ محیط زیست از مسئولان جلوتر هستند، برخی از مناطق را بازدید کردیم اقداماتی را انجام داده بودند که در پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا هم نیفتاده بود.

مرادی افزود: کسانی که علاقه‌مند به بحث آموزش و فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست هستند در قالب طرح سفیران محیط زیست و نذر وقت، وقت بگذارند برای اینکه مباحث آموزشی را پیگیری کنیم.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: همه انرژی سازمان به این سمت خواهد رفت که با استفاده از سرمایه اجتماعی مردمی بتوانیم محیط زیست کشور را حفظ کنیم.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

Rating*

Choose a style: