«اتوکلاو» ایرانی به کمک ایمن سازی آزمایشگاه ها آمد


پاعلم 1401/09/06 دقیقه مطالعه
«اتوکلاو» ایرانی به کمک ایمن سازی آزمایشگاه ها آمد


به گزارش پایگاه خبری پاعلم به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امین امیدی، عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان با اشاره به این که اتوکلاو از مهمترین دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی است که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار، جهت استریل کردن کاربرد دارد، گفت: نابود کردن تمامی اشکال حیات شامل روش حرارت بخار آب تحت فشار و یا مواد غیر متحرک که شامل روش هایی همچون شیمیایی و غیر شیمیایی است می‌شود.

کاربرد اتوکلاو در صنایع شیمیایی

وی گفت: اتوکلاو بیشترین کاربرد را در پزشکی برای استریلزاسیون دارد و همچنین در صنایع شیمیایی برای به عمل آمدن پوشش ها و پکلانش لاستیک استفاده می‌شود.

امیدی با بیان اینکه اتوکلاو به صورت یک استوانه در دار است و در ابعاد صنعتی نیز طراحی شده است، گفت: دستگاه اتوکلاو برای مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه بالینی، تحقیقاتی و میکروبیولوژی که استریل کردن در آن ها اهمیت دارد کاربرد بسیاری دارد.

به گفته وی، باکتری ها در دمای بالا زنده نمی مانند پس برای استریل کردن مواد پلاستیکی حساس مناسب است که از اتوکلاو استفاده شود.

مدیر شرکت دانش بنیان گفت: اتوکلاو دارای سیستم مصرف بهینه انرژی با راندمان بالا و سیستم کنترل پسماند دمای المنت است و همچنین مجهز به سیستم کنترل سطح آب الکترونیکی است.

وی ادامه داد: گیره‌های نگهدارنده، درب نشکن و آنتی باکتریال نیز در اتوکلاو به کار رفته است تا دستگاهی ایمن در اختیار کاربر قرار گیرد.

این مدیر حوزه دانش بنیان توضیح داد: این نوع تجهیزات دانش بنیان ایران ساخت یک دوم نمونه های خارجی قیمت دارد و ساخت هر کدام از آن ها در سال صدها هزار دلار صرفه جویی ارزی رقم می زند.

 
منبع: مهر

پایگاه خبری پاعلم – پلدختر

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =

Rating*

Choose a style: