» آرشیو » ۶۴۰هکتار از اراضی کشاورزی لرستان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شد |
آرشیو - اخبار

۶۴۰هکتار از اراضی کشاورزی لرستان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شد |

1403/03/28 00


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ سید عماد شاهرخی ظهر امروز دوشنبه در گفت‌وگو با رسانه‌ها، اظهار داشت: پروژه تجهیز ۶۴۰ هکتار از اراضی پایاب سد «ایوشان» به سیستم‌های نوین آبیاری از پروژه‌های بزرگ در سطح کشور است.

وی با بیان این‌که این طرح با ۳۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام و در هفته جهاد کشاورزی افتتاح شد، گفت: با افتتاح این شبکه آبیاری ۲۵۳ خانوار واقع در منطقه از کشت آبی در اراضی کشاورزی بهره‌مند می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، بهره‌وری را یکی از وظایف و اهداف مشخص شده در تأمین امنیت غذایی عنوان کرد و افزود: باید در راستای افزایش بهره‌وری تلاش کنیم، همچنین با اجرای این‌گونه طرح‌ها افزایش راندمان آب را خواهیم داشت.

شاهرخی، تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف اجرایی سدها آبی کردن بخشی از اراضی پایاب آن‌هاست که با اجرای این طرح، تأمین آب ۶۴۰ هکتار از اراضی پایاب آن از سد صورت‌گرفته و نوع کشت آن‌ها از دیم به آبی تبدیل می‌شود.

وی تصریح کرد: این طرح یکی از پروژه‌های بزرگ معاونت آب‌وخاک بود که در هفته جهاد کشاورزی به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، بیان کرد: افزایش راندمان، حذف علف‌های هرز، جلوگیری از هدررفت آب و فرسایش خاک را می‌توان از مزایای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری نام برد.

شاهرخی، گفت: باتوجه‌به توپوگرافی منطقه، چنانچه اراضی در منطقهٔ شیب‌دار یا تپه‌ماهور باشد اجرای سیستم‌های نوین آبیاری، آبیاری اراضی را بدون انجام عملیات تسطیح ممکن می‌کند.

 
منبع: مهر

پایگاه خبری پاعلم – پژمان سبزی کردعلیوند

به این نوشته امتیاز بدهید!

پژمان سبزی کردعلیوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 6 =

  • ×