۵۶۰دستگاه تانکر آبرسان در مناطق عشایری لرستان مستقر شد


پاعلم 1400/08/25 دقیقه مطالعه
۵۶۰دستگاه تانکر آبرسان در مناطق عشایری لرستان مستقر شد


“سید ضیاء موسوی نیا” روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این اقدام در راستای طرح ارائه خدمات به عشایر کوچنده و جهت تسهیل در امر امرار معاش و خدمت به این قشر مولد صورت گرفته و باتوجه به خشکسالی سال های اخیر و آثار آن بر زندگی عشایر، جانمایی تانکرهای آبرسان طی مراحل مختلف و بر حسب تقاضای این قشر انجام شده است.

وی تصریح کرد : هم اکنون در مناطق عشایری واقع در قشلاق تعداد ۱۰دستگاه خودرو مجهز به تانکر ۱۲ هزار لیتری بطور شبانه روزی مشغول حمل آب شرب برای عشایر هستند.

موسوی نیا ادامه داد: همچنین ۴۵۰ تانکر ۲ هزار لیتری چرخدار و ۱۰۰ تانکر۵۰۰ لیتری ثابت بصورت رایگان در اختیار عشایر لرستان قرار داده شده است تا از ذخیره آنها برای آب شرب استفاده کنند.

وی گفت: استمرار زندگی کوچندگی، ارتقای میزان رفاه و برخورداری از امکانات و خدمات به منظور ایجاد عدالت در جامعه، افزایش میزان تولید و کاهش ضایعات درجامعه عشایری لرستان همواره مورد تاکید استان بوده است.

وی همچنین گفت: علاوه برتامین آب شرب مورد نیاز عشایر لرستان، قسمتی از نهاده های دامی مورد نیاز آنها همزمان با کوچ به قشلاق، در انبارهای بزرگ و چند منظوره واقع در “قلعه رزه” از توابع بخش الوار گرمسیر و “سراب حمام “شهرستان پلدختر ذخیره شده است تا برای تحویل سهمیه نهاده دامی خود متحمل هزینه های حمل بار نشوند.

وی افزود: دست کم بیش از ۱۰۰ هزار تن ازعلوفه دام عشایر استان را دولت تامین می کند و حدود ۶۰ درصد مابقی وابسته به مراتع است که تابستان امسال بخشی از علوفه خشبی ( یونجه و کاه) از استان خوزستان وارد  شد و مقداری نهاده دامی مورد نیاز عشایراستان (بدون اشاره به عدد و رقم) که بیشتر جو می باشد ذخیره شده است.

عشایر لرستان با جمعیت حدود ۸۴ هزار نفر در ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه مستقل سازمان یافته هستند و با داشتن یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی سالانه ۲۵ درصد از پروتئین مورد نیاز استان را تامین می کنند.

تولیدات سالانه عشایر لرستان شامل ۱۲ هزارتن گوشت قرمز، ۲۹ هزار تن شیر، یک هزار و ۳۲ تن پشم، ۱۵۰ تن عسل، ۱۷ تن روغن حیوانی، ۶۳۰ تن پرورش ماهی سردآبی ، ۱۵ هزار و ۵۵۷ تن گندم، ۱۵ هزار و ۵۲۳ تن جو، پنج هزار و ۳۲ تن حبوبات، هفت هزار و ۴۶۰ تن صیفی جات و همچنین پنج درصد صنایع دستی استان است که امسال به دلیل خشکسالی به ۵۰ درصد کاهش یافته اند.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

17 − 10 =

0 دیدگاه

Choose a style: