۴۲۰ هزار تن چغندر قند در لرستان برداشت می‌شود


پاعلم 1400/03/06 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا “اسفندیار حسنی مقدم” در دیدار با مدیر کارخانه قند لرستان اظهار داشت: ۵۰۰ نفر به طور مستقیم و پنج هزار نفر به طور غیر مستقیم در زمینه کاشت و تولید چغندر قند در لرستان فعالیت دارند.

وی با تاکید بر تغییر زمان کشت چغندرقند از بهار به پاییز جهت استفاده از آب سبز و استفاده از بذر چغندرقند داخلی به منظور کاهش هزینه تولید کشاورزان افزود: تهیه بذر مناسب، تهیه بستر و مکانیزاسیون، رعایت تاریخ کاشت تراکم و عمق کاشت در تولید محصول چغندرقند مهم و ضروری است.

وی ادامه داد: چگونگی توسعه کشت چغندرقند در استان، جایگزین کردن کشت چغندر قند به جای محصولات آبدوست از جمله برنج ‌و نحوه ترغیب کشاورزان جهت عقد قرارداد و تحویل محصول چغندر قند به کارخانه قند لرستان، ترویج استفاده از بذور داخلی با توجه به ارزان بودن قیمت بذور داخلی تا یک چهارم قیمت نسبت به بذور خارجی در دستور کار قرار دارد.

حسنی مقدم با بیان اینکه سال گذشته در سطح 6هزارو۵۰۰ هکتار از اراضی استان چغندر قند کاشته شده بود و از این سطح ۳۵۰ هزار تن محصول با عیار قند ۱۶.۵ درصد برداشت شد، یادآور شد: لرستان مقام پنجم تولید را در تولیدچغندرقند در سطح کشور دارد.

از مجموع ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی لرستان کمتر از ۲۵ درصد آبی شده که این میزان نیز حدود یک دوم متوسط کشوری است.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

یک + شانزده =

0 دیدگاه