کمین موج پنجم کرونا در سایه کم رنگ شدن پروتکل‌های بهداشتی


پاعلم 1400/04/05 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رعایت پروتکل های مقابله با کرونا تنها در مقاطعی توسط مردم جدی گرفته شده و افت و خیزهای این امر منجر به ایجاد موج های مختلف همه گیری ویروس شده است.

پس از تعطیلات نوروزی امسال و با آغاز موج چهارم، مردم دوباره مهمانی ها را محدود کردند، ماسک بر صورت داشتند و با کم کردن مراجعات غیرضروری خود در مکان های عمومی، این مرحله را هرچند با وجود فوتی های روزانه و مبتلایانی که در روز تعداد آنها به بیش از ۳۰۰ نفر هم رسیده بود پشت سر گذاشتند.

آمار و هشدارهای مسوولان لرستان حاکی از آن است که احتمال وقوع موج پنجم همه گیری کرونا در این استان دور از انتظار نیست همچنان که هفته گذشته یکهزار و۹۲ بیمار جدید شناسایی شد و ۹ نفر نیز جان باختند.

این درحالی است که بدون شک تعداد بیماران مبتلا به کرونا در هفته گذشته بیش از این رقم بوده چراکه عده ای هرچند با داشتن علائم بیماری اما بدون مراجعه به مراکز آزمایشگاههای تشخیص کرونا خود را قرنطینه می کنند و برخی افراد به ویژه روستاییانی که دورتر از شهرها قرار دارند به دلیل بعد مسافت رغبتی به انجام آزمایش ندارند.

در حال حاضر سلسله، رومشکان و چگنی در وضعیت زرد و مابقی شهرستان های ۱۱ گانه استان در شرایط نارنجی شیوع کرونا هستند اما آمار روزانه اعلامی توسط دانشگاه علوم پزشکی نشان می دهد خبری از کاهش میانگین مبتلایان جدید و فوتی های روزانه نیست بنابراین شاید رفته رفته به شرایط قرمز نزدیک شویم.

از طرفی تزریق بیش از ۱۰۱ هزار دور واکسن کرونا در استان شاید تا حدودی خیال این افراد و نزدیکان آنها را راحت کرده باشد اما بدون شک باید گفت اطلاع رسانی دقیقی برای مراقبت های پس از واکسن صورت نگرفته است تا شهروندان بدانند ایمنی بلافاصله پس از تزریق واکسن و البته بدون دریافت دوز دوم آن به طور کامل حاصل نمی شود بنابراین افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده اند باید همچنان پروتکل های لازم از جمله استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

از طرفی مراسم عروسی و میهمانی ها رونق بیشتری گرفته است، کافی شاپ و رستوران ها مملو از مردمی هستند که شاید حتی با دلهره ابتلا به کرونا در حال صحبت هستند و همچنان که نوشیدنی خنکی را میل می کنند اما در دلشان غوغای ترس از بیماری دارند چراکه نتوانسته اند بر وسوسه یک دورهمی دوستانه یا خانوادگی غالب شوند.

هرچند مسوولان همواره بر رعایت پروتکل ها تاکید دارند اما مروری بر اخبار رسانه ها هم نشان می دهد بیشتر مسوولان و رسانه ها این روزها به ارائه و انتشار آمار روزانه ابتلا، فوتی و گاهی هم روند واکسیناسیون پرداخته ایم و شاید هفته ها است که خبری از یادآوری ضرورت سخت گیریهای شرایط کرونایی در بازار و زندگی روزمره نیست.

فصل تابستان که تفریح های خانوادگی در پارک و تفرجگاهها بیشتر می شود احتمال بروز موج بعدی کرونا نیز افزایش می یابد، هرچند تفریح ها در فضای باز است اما طبق عادتی که وجود دارد و چند خانواده با یکدیگر به تفریح می روند، سفره های شام و نهار در طبیعت هم پهن است و افراد بدون رعایت فاصله و زدن ماسک ساعتها در کنار یکدیگر سپری می کنند.

از طرفی حجم بالای مردمی که در تفرجگاهها حضور دارند تراکم را در منطقه افزایش می دهد و همین هم احتمال ابتلا به کرونا را بالا می برد.

در هر صورت به نظر می رسد با توجه به اعلام جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای معرفی شهرهای قرمز جدید و هشدار در خصوص افزایش شهرهای نارنجی، باید بیش از پیش مراقب بود تا دوباره موج پنجم کرونا موجب تعطیل یا نیمه تعطیل شدن بازار و شلوغ شدن بیمارستان ها نشود در غیراینصورت ضربه های این موج دوباره منجر به خرد شدن اقتصاد و کسب و کارهای کوچک و درگیری های خسته کننده کادر درمان می شود و البته عزیزانی که از دست می روند و افرادی که باید زجر جسمی و روحی ابتلا به این ویروس را تحمل کنند.

شمار مبتلایان به کرونا در لرستان تا چهارم تیرجاری به ۱۲۰ هزار و ۷۰۷ نفر رسیده است که یکهزار و ۹۱۱ نفر نیز از این تعداد جان باخته اند.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

پانزده − پانزده =

0 دیدگاه