چهار هزار و۸۴۲ لرستانی در مرحله جدید اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کردند


پاعلم 1400/04/13 دقیقه مطالعه
iOS 14


“وحید کرم الهی” روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پنجمین مرحله ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن از روز چهارشنبه ۱۹ خرداد همزمان با سراسر کشور در شهرستان های بروجرد، الیگودرز، ازنا، دورود و نورآباد آغاز شد.

وی اظهار داشت: علاقه مندان به دریافت مسکن ملی در شهرهای یاد شده با مراجعه با سامانه طرح و مطالعه شرایط و ضوابط نسبت به ثبت نام اقدام کردند که در ازنا ۳۱۴ نفر، الیگودرز ۳۹۵، بروجرد ۲ هزار و ۱۹۱، دورود یک هزار و ۸۱ و نورآباد ۸۶۱ نفر متقاضی این مسکن ها شده اند.

وی تصریح کرد: از مجموع ثبت نامی های جدید تاکنون استعلام سبز فرم (ج) ۲ هزار و ۲۵۵ نفر انجام و درخواست ۳۵۱ نفر رد شده و ۲ هزار و ۳۱۷ نفر در انتظار تایید استعلام هستند، ۱۱۰ نفر انصراف داده و عده ای نیز تایید نهایی یا اولیه شده اند.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه سهم لرستان در اقدام ملی مسکن تاکنون بیش از ۱۰ هزار واحد تعیین شده است گفت:  در مراحل قبلی طرح اقدام مسکن ملی نیز ۳۷ هزار و ۵۰۰ نفردر لرستان ثبت نام کرده بودند که بعد از پالایش حدود هشت هزار و ۳۰۰ نفر آنان واجد شرایط بود.

کرم الهی تصریح کرد: تاکنون سه هزار و ۵۰۰ نفر در استان واریز ۴۰ میلیون تومان وجه اولیه طرح مسکن ملی را انجام داده اند، کار ساخت و ساز واحدها در خرم آباد و بروجرد شروع شده و برای مابقی شهرستان های استان در مرحله طراحی و جانمایی است.

وی مبنای انتخاب شهرها برای نام نویسی جدید را تعداد متقاضیان مراحل ثبت نام قبلی و تامین زمین اعلام کرد و گفت: همچنین مبلغ ۴۰ میلیون تومان وجه اولیه از آن دسته متقاضیانی که پیامک تایید نهایی را دریافت کرده اند تا زمان تامین زمین مناسب، دریافت نخواهد شد چراکه تا جانمایی مناسب طرح، نمی توان مبالغی از مردم دریافت کرد.

با توجه به قانون ساماندهی مسکن، سبز بودن فرم (ج) یعنی عدم استفاده متقاضی و افراد تحت تکفل از زمین، واحد مسکونی و یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن، داشتن سابقه سکونت ۵ ساله در محل مورد نظر، سرپرست خانوار یا متاهل بودن و خودسرپرست بودن زنان مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن از جمله شرایط در نظر گرفته شده برای طرح اقدام ملی مسکن است.

وزارت راه و شهرسازی پیشتر اعلام کرده بود که متقاضیان بدحساب از پروژه های مسکن ملی حذف و امکان ثبت نام‌ مجدد فراهم خواهد شد.

بر اساس اعلام وزیر راه و شهرسازی، از مجموع ۵۳۰ هزار واحد مسکن ملی که در مرحله اجرا قرار دارد تا روز ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد ۲۱۳ هزار و ۱۰۱ متقاضی اقدام به افتتاح حساب کرده و از این تعداد ۱۵۰ هزار و ۳۳۸ نفر وجوه اولیه را واریز کردند که معادل ۶ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان است، بنابراین حدود ۳۸۰ هزار نفر مبلغی را واریز نکرده‌اند که احتمال حذف آنان وجود دارد.

شهریور سال ٩٨ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس‌جمهوری کلنگ‌زنی شد، برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور نخست نام نویسی یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند و نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان‌ماه ۹۹ به دستور رییس‌جمهوری افتتاح شد.

این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود که به‌تازگی این رقم به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

آورده متقاضیان در مرحله نخست حدود ۴۰ میلیون تومان است، میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه‌های تابستان ۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد.

اکنون ۱۶۰ هزار نفر در فهرست ذخیره طرح مسکن ملی هستند که با عدم واریز آورده اولیه از سوی بسیاری از متقاضیان در مهلت مقرر امکان جایگزینی فهرست ذخیره وجود خواهد داشت.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

19 − پنج =

0 دیدگاه