/پیگیری سوژه/ کمندانی‌ها به “چرخ‌ میرزا” می‌روند


پاعلم 1400/06/20 دقیقه مطالعه
/پیگیری سوژه/
کمندانی‌ها به “چرخ‌ میرزا” می‌روند


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ سد کمندان یکی از پروژه‌های مهم آبی استان است که در سال ۸۳ کلنگ‌زنی شد اما هنوز به مرحله آبگیری نرسیده است.

هدف از احداث این سد، تأمین آب کشاورزی و شرب شهرستان‌های ازنا و الیگودرز بوده اما نه‌تنها آبگیری نشده بلکه که با سپری شدن بیش از ۱۷ سال هنوز مشکل معارضان به طور کامل حل نشده است.

آبگیری این سد تا خرداد ۹۴ یکی از مصوبات سفر دولت یازدهم به لرستان بود که محقق نشد و طبق آخرین وعده‌ها قرار بود خرداد ۱۴۰۰ آبگیری شود که تاکنون این وعده نیز عملی نشده است.

با آبگیری این سد روستای “کمندان” که حدود ۲۰۰ خانوار دارد به زیرآب می‌رود و ساکنان به اجبار باید به مکان دیگری کوچ کنند.

این بلاتکلیفی سبب اعتراض اهالی این روستا شده و به انواع مختلف اعتراض کرده و در سنوات گذشته چندین بار مقابل مجلس شورای اسلامی نیز تحصن کرده و خواستار استیفای حق‌شان شدند.

برخی کارشناسان، احداث این سد در مکان کنونی را مناسب نمی‌دانستند و حتی صحبت‌هایی برای جابجایی مکان سد شنیده شد اما عملیاتی نشد.

وعده‌های زیادی برای جابجایی روستا و آبگیری سد کمندان رسانه‌ای شد اما هر بار خبری از تحقق وعده‌ها نبود و وعده جدید از راه می‌رسید.

حشمت بهمنی، فرماندار ازنا در خصوص آخرین وضعیت این پروژه به ایسنا گفت: در رایزنی و جلسات زیادی که با مسئولان ملی و استانی و اهالی این روستا برگزار شده، یک مکان برای جابجایی روستا تعیین شده است.

وی ادامه داد: این مکان در منطقه چرخ میرزا و مشرف به سد کمندان بوده که مورد توجه اهالی نیز قرار گرفته و با رویکرد گردشگری و بوم‌گردی ساخته خواهد شد.

بهمنی تاکید کرد: باید سعی کنیم از همه ظرفیت‌های این مکان با کمک اهالی روستا نهایت استفاده را ببریم.

فرماندار ازنا در خصوص آب‌گیری سد نیز گفت: پروژه در حال حاضر فعال است و طی چند وقت گذشته پیشرفت خوبی داشته و مشکلی برای آب‌گیری ندارد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :