پایان فصل دیگری از مرمت خانه نورعلی خان اشترینان


پاعلم 1400/07/14 دقیقه مطالعه
پایان فصل دیگری از مرمت خانه نورعلی خان اشترینان


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بروجرد گفت: فصل دیگری از مرمت خانه نورعلی خان اشترینان به پایان رسید.

حجت اله یارمحمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: فصل دیگری از مرمت خانه تاریخی نورعلی خان اشترینان به اتمام رسید.

وی تصریح کرد: در این فصل از مرمت بازسازی کامل دیوار فرو ریخته شده در ضلع شرقی، بازسازی بخشی از سقف‌ها شامل؛ سقف پس تلار، ورودی غربی و تعویض تیرهای شکسته دالان، آواربرداری و افزایش ارتفاع دیوارهای پیرامونی مطابق الگوی اصلی توسط استادکاران انجام شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بروجرد خاطرنشان کرد: خانه تاریخی نورعلی خان از خانه‌های تاریخی دوران قاجار در اشترینان است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

یارمحمدی اضافه کرد: خانه تاریخی نورعلی خان گودرزی با در زمینی به وسعت یک هزار و ۳۶ مترمربع در مرکز شهر اشترینان واقع شده و زیربنای آن نیز بیش از ۷۰۰ متر مترمربع است.

وی بیان کرد: این بنا دارای سردری قوسی شکل از جنس آجر است که دو لنگه در چوبی بزرگ را در برگرفته پس از ورد به بنا، با فضایی هشت ضلعی مواجه می‌شویم که با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای به حیات عمارات متصل می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بروجرد ادامه داد: حیات این بنا در وسط قرار گرفته و بخش اصلی عمارت که در دو طبقه ساخته شد ه در ضلع شمالی حیات واقع شده است.

یارمحمدی اظهار کرد: کار مرمت بناهای تاریخی کاری مستمر بوده و براساس اولویت بناهای در معرض خطر عملیات نجات‌بخشی و استحکام‌بخشی آن‌ها ادامه دارد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

Choose a style: