وزارت صمت به فضای کسب و کار بیشتر توجه کند


پاعلم 1400/06/02 دقیقه مطالعه
وزارت صمت به فضای کسب و کار بیشتر توجه کند


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: پیشنهاد ما به وزیر پیشنهادی وزارت صمت این است که بیشتر توان خود را به سمت دستگاه‌هایی که با فضای کسب و کار مرتبط هستند ببرند.

حسین سلاح‌ورزی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مهم‌ترین تهدیدی که متوجه برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بوده مقاومت‌ها و یا عدم همراهی‌های بین بخشی است.

وی ادامه داد: مادامی که همراهی سایر دستگاه‌ها به خصوص سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی وجود نداشته باشد، به نظر می‌رسد اجرای این برنامه کار بسیار سختی باشد.

سلاحورزی عنوان کرد: وزیر پیشنهادی وزارت صمت در برنامه خود تأکید زیادی بر موضوع افزایش توان تولید داشته و به نظر می‌رسد هم فضای کسب و کار و هم موضوع مجوزها به خصوص در خود وزارت صنعت با چالش‌های جدی مواجه هستند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: در بحث تأمین مالی به خصوص در بخش‌هایی از برنامه وزیر پیشنهادی بر بنگاه‌های توسعه‌گر اشاره شده که به نظر می‌رسد لازم است در این زمینه برنامه جدی وجود داشته باشد تا این سرمایه از بورس تأمین شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر هم به موضوع زنجیره ارزش و راه‌اندازی این زنجیره باز می‌گردد که بتوان از ظرفیت آن استفاده کرد.

سلاح‌ورزی تأکید کرد: در زمینه صادرات در سال ۹۸ و ۹۹ با مشکلی روبرو بودیم که وزارت صنعت و سازمان توسعه و تجارت به پیاده نظام بانک مرکزی تبدیل شدند. یعنی سیاست‌گذار ارزی عملاً تسلط پیدا کرده و نقش سیاست‌گذاری تجاری را از بین برده بود و این تا حد زیادی به اعتماد صادرکنندگان خدشه وارد کرد. در شرایطی که همه مطالعات نشان می‌دهد با افزایش قیمت ارز بایستی صادرات افزایش پیدا کند اما دیدیم که این اتفاق نیفتاد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ضرورت تعامل میان وزارت صمت و اتاق بازرگانی ایران، عنوان کرد: ۲۰ نماینده وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق بازرگانی حضور دارند که قانون‌گذار از این جهت این موضوع را لحاظ کرده که افرادی آشنا به محیط کسب و کار وارد شوند و از نزدیک مشکلات این فضا را ببینند و رابطه سیستمی وجود داشته باشد.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که بخش عمده‌ای از این توان را به سمت دستگاه‌های مرتبط با فضای کسب و کار مانند تأمین اجتماعی و وزارت کار ببرید و در حوزه تعیین نماینده وزارت در اتاق هم کسانی را معرفی کنید که بخشی از این مشکلات را پیشاپیش بتوانند حل کنند.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :