همدلی و مشارکت تنها راه عبور از بحران خشکسالی است


پاعلم 1400/04/03 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: همدلی و مشارکت تنها راه عبور از بحران خشکسالی است.

داریوش حسن نژاد در جلسه مشترک کمیته آب و کشاورزی که دوم تیرماه برگزار شد، با بیان اینکه راه حفظ منابع آبی استان، رعایت اصلاح الگوی کشت و صرفه‌جویی در مصرف آب است، اظهار کرد: با توجه به میزان آب موجود سدهای ایوشان و مروک و همچنین رعایت حق آبه زیست‌محیطی آب شرب روستاهای مجاور، اگر برنامه رهاسازی طبق جدول ارائه شده انجام گیرد و کشاورزان این مناطق، الگوی کشت را رعایت کنند بحران خشکسالی را می‌توان مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه مدیریت و حفظ منابع آب زیرزمینی تنها با همکاری همه کشاورزان، ادارات و نهادهای ذی‌ربط انجام خواهد شد، تصریح کرد: آب‌های زیرزمینی یکی از باارزش‌ترین منابع طبیعی هستند که سلامت انسان، توسعه اقتصادی و تنوع زیست‌محیطی را حمایت می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان خاطرنشان کرد: کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی برای نسل‌های آینده ضروری بوده و جبران برداشتی که در حال حاضر از منابع زیرزمینی صورت می‌گیرد کاری بسیار دشوار است.

حسن نژاد اضافه کرد: تجدید منابع آب زیرزمینی نیاز به زمان بسیار طولانی دارد و شاید در برخی موارد هیچ‌گاه جبران نشوند.

وی بیان کرد: خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی می‌تواند در خشکسالی و گرمایش منطقه، کاهش کیفیت گیاهان و در نتیجه تنوع زیستی و حتی کاهش کیفیت زندگی کشاورزان و همه مردم استان مؤثر باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به فرا رسیدن هفته صرفه‌جویی و شعارهای این هفته، ادامه داد: تنها با مشارکت و همدلی همه آحاد مردم، کشاورزان و بهره‌برداران و ذینفعان می‌توان از بحران کم‌آبی عبور و از این سرمایه ارزشمند محافظت کرد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

2 × یک =

0 دیدگاه