نهاده مرغداری‌های لرستان بر اساس سامانه ” بازارگاه” توزیع می‌شود


پاعلم 1400/06/08 دقیقه مطالعه
نهاده مرغداری‌های لرستان بر اساس سامانه ” بازارگاه” توزیع می‌شود


“ناصر نجیب زاده” روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سامانه بازارگاه منبع اصلی تامین نهاده مرغداری ها است و تخصیص سهمیه نهاده مرغداری ها نیز در این سامانه ثبت می شود.

وی افزود: ثبت نام اولیه مرغداری ها و ورود جوجه به سیستم تولید، با تایید دامپزشکی در سامانه ای موسوم به ” سماصط” ( سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور www.samasat.ir ) انجام می شود و پس از ثبت نام جوجه ریزی در این سامانه، بخش تامین نهاده در بازارگاه انجام می شود.

وی با بیان اینکه ثبت اطلاعات در این سامانه به طور معمول یک هفته تا ۱۰ طول می کشد ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام، یکی از مباشران خرید نهاده هایی چون ذرت و سویا است ( حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد) و مابقی نیز توسط شرکت هایی وارد می شود که آنها نیز ملزم به فروش این نهاده ها از طریق بازارگاه هستند.

نجیب زاده با اشاره به حجم ترافیک بار نهاده ها در بنادر افزود: احتمال تاخیر در رسیدن به موقع این نهاده ها به مقصد وجود دارد اما هیچ مرغداری نیست که سهمیه کامل ۵۰ روزه دان را نداشته باشد به این نحو که مرغداری ها بر حسب تجربه و با توجه به تاخیر در ترخیص نهاده ها در بنادر، همیشه مقداری دان ذخیره شده دارند که تا زمان رسیدن محموله اصلی از آن استفاده می کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: از مجموع ۶۲۰ مرغداری استان حدود ۵۵۰ واحد فعال است که معمولا هر ماه سه میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می دهند و به ازای هر قطعه ۴.۵ تا پنج کیلوگرم نهاده لازم است.

نجیب زاده تصریح کرد: هر واحد مرغداری که اطلاعات خود را در سامانه بازارگاه ثبت کرده باشد سهمیه نهاده دارد و آن را دریافت می کند.

سالیانه به طور متوسط ۸۰ هزار تن گوشت مرغ در لرستان تولید و ۵۰ هزار تن مصرف می شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :