مولکول هوشمند با تحلیل استخوان در فضا مقابله می کند


حجت بساطی زاده ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ دقیقه مطالعه
مولکول هوشمند با تحلیل استخوان در فضا مقابله می کند


به گزارش پایگاه خبری پاعلم به نقل از اینترستینگ انجینرینگ،گروهی از محققان دانشگاه های کالیفرنیا، لس آنجلس و انستیتو فورسیت در کمبریج (ایالت ماساچوست) این درمان نوین مولکولی را ابداع کرده اند.

طبق بیانیه رسمی درمان مذکور ریسک تحلیل استخوان شدید ناشی از سفرهای فضایی طولانی مدت و همچنین دژنراسیون اسکلتی عضلانی روی زمین را کاهش می دهد.

محققان برای این منظور ویژگی های پروتئینی به نام NELL-1 را بررسی کردند که قابلیتی حیاتی برای رشد کلی و حفظ ساختار استخوان های انسان دارد.

طی سال های اخیر، محققان سعی داشتند اهمیت NELL-1 در زیست شناسی استخوان را با هدف ایجاد فرمولی احتمالی برای مهندسی دوباره درمان های مرتبط با سیستم اسلکتی بررسی کنند.

در جدیدترین پژوهش ظرفیت درمانی این پروتئین به وسیله توسعه یک مولکول هوشمند BP-NELL-PEGارتقا یافت. این مولکول هوشمند می تواند بافت استخوانی را بادقت بالا هدف بگیرد.

مولکول اصلاح شده روی موش هایی که به مدت ۹ هفته در ایستگاه فضایی بین المللی در معرض میکروگرانش بودند، آزمایش شد. در یک آزمایش کنترل گروه دیگری از موش ها که روی زمین ماندند و درمان مشابهی دریافت کردند.

در ارزیابی کلی، هر دو گروه موش های فضایی و زمینی که با BP-NELL-PEG درمان شدند، شاهد افزایش قابل توجه تشکیل استخوان بودند. علاوه بر آن هیچ یک از موش های فضایی یا زمینی دچار عوارض جانبی قابل مشاهده نشدند.

این پیشرفت تاثیر زیادی در درمان پوکی استخوان شدید و دیگر اختلالات استخوانی مرتبط روی زمین خواهد داشت.

 
منبع: مهر

پایگاه خبری پاعلم – حجت بساطی زاده

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

Rating*

Choose a style: