مجموعه سیلیکون متال بروجرد یکی از ظرفیت‌های شاخص کشور است


پاعلم 1400/07/29 دقیقه مطالعه
مجموعه سیلیکون متال بروجرد یکی از ظرفیت‌های شاخص کشور است


عباس گودرزی روز پنجشنبه درحاشیه سفر مدیرعامل بانک صنعت و معدن کشور افزود: مجموعه سیلیکون متال یکی از ظرفیت های شاخص استان و کشور است با توجه به اینکه شرایط برای راه اندازی فاز اول مهیا است در صورت تخصیص تسهیلات در کنار سرمایه سرمایه گذار موجب رونق تولید و اشتغال خواهد شد.

وی اظهار داشت: با توجه به سرمایه گذاری انجام شده در آینده نزدیک شاهد افتتاح فاز اول خواهیم بود.

وی گفت: به طور قطع این پروژه که در چند فاز اجرا خواهد شد می تواند به افزایش ارزش افزوده در کشور و تولید ثروت کمک بسزایی داشته باشد.

گودرزی افزود: در این سفر از بعضی از واحدهای تولیدی بازدید شد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت،: هدف از این سفر این است که از نزدیک با ظرفیت های بروجرد آشنا شوند و آنچنان که شایسته است در راستای رفع موانع صنعتگران تلاش کنیم که منجر به رونق تولید و ایجاد اشتغال در شهرستان خواهد شد.

واحد صنعتی سیلیکون متال بروجرد با ظرفیت تولید سالانه ۳۴ هزار تن و سرمایه گذاری  ۵۰ میلیون دلار  زمینه  اشتغال ۷۰۰ نفر از جویندگان کار این شهرستان را فراهم خواهد نمود.

این واحد در آینده در پنج فاز و زمینی به وسعت ۸۰ هکتار ایجاد می‌شود که با توجه به افق و دید بلندمدت پروژه پیش‌بینی شده است.

تولید سیلیکون متال در زمینی به وسعت ۲۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد در حال انجام است که با بهره برداری از این پروژه اشتغالزایی مستقیم ۶۰۰ نفر و غیر مستقیم ۲ هزار و ۵۰۰ نفر فراهم می شود.

شرکت سیلیکون متال بروجرد با ظرفیت ۳۴ هزار تن در سال و پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد که با سرمایه گذاری ۵۰ میلیون دلار برای فاز اول پیش بینی شده است که با ظرفیت اشتغال هزار نفر در صورت تامین اعتبار به بهره برداری خواهد رسید.
علاوه بر سیلیکون متال، محصولات پلی سیلیکون و پلیمر سیلیکونی که پیش نیاز تولید سلولهای خورشیدی است در این صنایع تولید خواهد شد.
در حال حاضر نیاز کشور به سیلیکون متال ۱۶ هزار تن است که از خارج کشور وارد می شود.
بخشی از ماشین آلات پروژه در همین شرکت سیلیکون متال طراحی و ساخته شده و ۱۰۵ تریلی ماشین‌آلات در طی ۲ ماه گذشته از کشور چین  وارد کشور و شهر بروجرد و کارخانه جهت راه اندازی فاز اول در محل کارخانه استقرار یافته که تکمیل آن اشتغال جوانان در منطقه بروجرد و اشترینان خواهد بود.

این اولین واحد در سطح ملی و خاورمیانه بی نظیر است و تولیدات آن سلول‌های خورشیدی از خارج وارد می شود که با راه اندازی این واحد استراتژیک در همین‌جا با استفاده از معادن عظیم سیلیس در این منطقه در داخل کشور تولید می‌کند و ارزش افزوده آن نصیب ملت ما خواهد شد .

 این پروژه می‌تواند یک نیروگاه خورشیدی ۴۰۰ مگاواتی تولید کند که برای کشور یک موفقیت والا و ارزشمند است.

در حال حاضر مشکل راه اندازی این پروژه عظیم نیاز به حدود ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که امیدواریم با تدابیر ویژه تامین و کار فاز اول به پایان برسد.
 این واحد در صورت اجرای کامل ۵ فاز نیاز به ۸۰ هکتار زمین دارد که با توجه به افق و دید بلند مدت پروژه پیش بینی شده است.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

چهار × پنج =

0 دیدگاه

Choose a style: