متخلفان زنده گیری پرندگان در لرستان دستگیر شدند


پاعلم 1400/07/27 دقیقه مطالعه
متخلفان زنده گیری پرندگان در لرستان دستگیر شدند


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ مهرداد فتحی بیرانوند روز سه شنبه به رسانه ها اعلام کرد: کنترل مستمر نیروهای یگان حفاظت این اداره جهت جلوگیری از زنده گیری پرندگان شکاری و برخورد قاطع با متخلفان و تخریب کوخه های پرندگان در حال انجام است.

وی اظهار داشت: همه ساله با مهاجرت پرندگان شکاری به ایران و استان لرستان، دشت‌های شهرستان دلفان میزبان پرندگان شکاری مهاجر است که بخشی از سال را در زیستگاه های این شهرستان سپری می کنند؛ که در این ایام افرادی سودجو اقدام به زنده گیری، نگهداری و تجارت غیر مجاز این پرندگان می کنند.

وی افزود: به همین دلیل یکی از عمده ترین فعالیت های محیط بانان در این فصل، گشت و کنترل و پایش محل های تجمع این پرندگان برای مقابله با فعالیت غیر قانونی و زنده گیری آن ها است، که در این ارتباط در چند روز اخیر نیروهای یگان حفاظت این شهرستان در دشت خاوه نسبت به تخریب کوخه ها ( چال‌های که برای زنده گیری پرندگان شکاری از آن استفاده می کنند) و برخورد با متخلفان اقدام کرده و به همین منظور چند کوخه را تخریب نموده و چند رشته تور و ادوات زنده گیری پرندگان را به همراه یک دستگاه موتورسیکلت کشف و ضبط شدند.

وی گفت: متخلفان پیش از رسیدن نیروهای یگان محیط زیست این اداره، اقدام به رهاسازی ۲ قطعه کبوتر و ۲ بهله دلیجه نموده و متواری شدند که با پیگیری نیروهای یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان شناسایی شده و پس از تنظیم صورتجلسه، پرونده آنها به دادگستری شهرستان ارجاع شد.

فتحی بیرانوند اظهار داشت: جریمه زنده گیری یک بهله دلیجه ۳۰ میلیون تومان و جریمه زنده گیری یک بهله شاهین، بحری، بالابان، لاچین، ترلان ۲۰۰ میلیون تومان است، که متخلفان زنده گیری این پرندگان علاوه بر پرداخت این میزان جریمه بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به مجازات کیفری نیز محکوم می شوند.

وی با اشاره به نقش مهم این پرندگان در تعادل اکوسیستم و چرخه حیات از تمامی دوستداران محیط زیست درخواست نمود هرگونه تخلف در این حوزه را به سامانه ۱۵۴۰ اطلاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به پیگیری آن اقدام شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

ده − 5 =

0 دیدگاه

Choose a style: