لزوم همکاری صنعت و دانشگاه در بخش‌های صنعتی و معدنی


پاعلم 1401/09/04 دقیقه مطالعه
لزوم همکاری صنعت و دانشگاه در بخش‌های صنعتی و معدنی


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: در بخش‌های صنعتی و معدنی نیاز به کار گسترده و همکاری بین صنعت و دانشگاه احساس می‌شود.

بهمن جعفری سوم آذر در دومین جلسه مشترک بین سازمان صمت و دانشگاه فنی و حرفه‌ای لرستان که به منظور پیگیری تفاهم نامه منعقد شده بین دو دستگاه برگزار شد، اظهار کرد: امروز حضور ما در این جلسه به منظور پیگیری تفاهم نامه فی مابین صمت و دانشگاه فنی حرفه‌ای است.

وی ادامه داد: ایجاد ارتباط بین صنعت و جامعه علمی کشور مطمئناً دارای پیامدهای مثبتی هم برای صنعت و هم برای دانشگاه خواهد بود.

جعفری گفت: دانشگاه به لحاظ اینکه علمش مسئله محور و عملیاتی باشد نیاز به ارتباط با صنعت دارد و از طرفی هم صنعت برای ارتقاء باید از علم و تخصص دانشگاه بهره‌مند شود.

وی افزود: در حال حاضر در وزارت صمت پروژه‌هایی در راستای پیمایش داده‌ها، اصلاح مجوزات و توازن سرمایه گذاری در دست اقدام است، از برنامه‌های وزارت صمت توازن سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف کشور خصوصاً مناطق کمتر برخوردار از جمله لرستان است در موضوعات فعال سازی صنایع، معادن مقیاس کوچک و همچنین ارتقاء مدیریت بنگاه‌ها، پروژه‌هایی هستند که همکاری فی مابین صنعت و دانشگاه در آن احساس می‌شود.

رئیس سازمان صمت لرستان ادامه داد: در استان حدود ۱۲۸۸ واحد صنعتی وجود دارد که دارای پروانه بهره برداری هستند یک سوم این صنایع داخل شهرک‌های صنعتی و مابقی خارج از آن مشغول به فعالیت‌اند، ۹۰ درصد صنایع خرد و متوسط و ۱۰ درصد صنایع بزرگ در لرستان وجود دارند، همچنین بالغ بر ۲۰ واحد صنعتی استان دارای R&D هستند.

 جعفری گفت: تقاضا و اصرار ما از پارک علم و فناوری ارتباط بیشتر و قوی‌تر بین صنعت و دانشگاه است؛ هدف ما این است بعد از انعقاد تفاهم نامه‌ها شاهد خروجی‌های مثبت و عملیاتی بین صنعت و دانشگاه باشیم و فقط در مرحله حرف باقی نماند.

وی افزود: با توجه به اینکه در استان، واحدهای صنعتی راکد و نیمه تعطیل وجود دارند ما خواهان ارتباط بیشتر و مستمر بین پارک علم و فناوری و صنعت استان هستیم تا صاحبان صنایع از فرصت‌های مطالعاتی استفاده کنند.

رئیس صمت لرستان افزود: یکی از سیاست‌های اثرگذار بین صنعت و دانشگاه ایجاد شرکت‌های زایشی به عنوان یک روش ورود دانش به صنعت است که منجر به کارآموزی و مهارت آموزی صنعتگران می‌شود.

جعفری گفت: در لرستان صنایع قوی و خوبی همچون شرکت نساجی بروجرد، شرکت ماشین‌سازی لرستان، شرکت شیر پگاه و شرکت سیمان از مجموعه‌های بزرگ و رو به رشد هستند که با مرتفع شدن برخی مشکلات و موانع تولید علاوه بر تأمین نیاز داخلی می‌توانند محصولاتشان را صادر کنند.

وی افزود: سعی و تلاش ما اینست که از تمامی ظرفیت وزارت صمت استفاده کنیم که در بحث سازمان‌های توسعه‌ای که دارد که در بحث توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران، (ایمیدرو) از جمله هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی کشور است؛ ما توانستیم در سال جاری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری این هلدینگ را جذب کنیم.

جعفری افزود: از جمله پروژه‌های در دست اقدام، پروژه آهک هیدراته صنعتی پلدختر، کاغذ از سنگ الیگودرز و ایجاد زیربناهای معادن است.

وی ادامه داد: در سنوات گذشته گفته شده؛ لرستان یک استان معدنی است ولی متأسفانه هنوز ژئوفیزیک هوایی انجام نگرفته است لذا از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی تقاضا کرده‌ایم یک شناسایی و مطالعه و پی‌جویی دقیق علاوه بر ۱۷ نوع ماده معدنی که در ۳۰ سال گذشته در لرستان شناسایی شده، صورت گیرد که این موضوع هم در استان و هم در شورای عالی معادن کشور مصوب شده است.

جعفری گفت: در حال حاضر ۱۶۳ معدن با ۱۷ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد، همانطور که شاهد هستیم تنوع ماده معدنی در لرستان زیاد است که عمدتاً مواد معدنی غیر فلزی محسوب می‌شوند و اخیراً هم در الیگودرز پروانه اکتشاف یک معدن آهن و همچنین یک معدن سرب و روی صادر کرده‌ایم.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان تأکید کرد: در بخش‌های صنعتی و معدنی نیاز به کار گسترده و همکاری بین صنعت و دانشگاه احساس می‌شود و این همکاری باید به صورت عملیاتی اجرا شود تا منشاء اثرگذاری برای استان باشیم.

انتهای پیام 

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 8 =

Rating*

Choose a style: