فعالیت‌های فرهنگی و هنری زمینه‌ساز بازگشت مثبت زندانیان به جامعه است


پاعلم 1400/08/27 دقیقه مطالعه
فعالیت‌های فرهنگی و هنری زمینه‌ساز بازگشت مثبت زندانیان به جامعه است


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در دیدار با مدیرکل زندان‌های استان گفت: انجام فعالیت های فرهنگی و هنری در فضای کانون های اصلاح و تربیت و زندان ها می تواند به بازسازی شخصیت جوانان، نوجوانان و زندانیان کمک موثری داشته باشد.

احمد حسین فتایی در این دیدار ضمن تبریک هفته کتاب به حاضران در جلسه، بیان کرد: اینکه فرهنگ‌سازی را در ساختار یک دستگاه اجرایی محصور بدانیم، اشتباه است و همه دستگاه‌ها در خصوص فرهنگ‌سازی مسئول هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان تصریح کرد: انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری در فضای کانون‌های اصلاح و تربیت و زندان‌ها ازجمله گسترش فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی می‌تواند به بازسازی شخصیت افراد دربند این فضاها و بازگشت مثبت آنان به جامعه کمک شایانی داشته باشد.

وی سپس با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در خصوص اهمیت موضوع کتاب و کتاب‌خوانی، افزود: زندانیان را نباید از جامعه دور دانست و عدالت فرهنگی و هنری بدین معناست که این افراد نیز از برنامه‌های تخصصی این حوزه‌ها نیز بهره‌مند شوند.

فتایی سپس با تأکید بر اینکه « آمادگی لازم را برای افزایش آموزش‌های فرهنگی و هنری در زندان‌ها و کانون اصلاح و تربیت استان داریم » ابراز داشت: بسیاری از هنرمندان و اصحاب فرهنگ استان، برای حضور در فضای کانون‌های اصلاح و تربیت و زندان‌های استان و آموزش رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری اعلام آمادگی کرده‌اند. 

مدیرکل زندان‌های لرستان نیز در این دیدار با گرامیداشت و تبریک هفته کتاب و کتاب‌خوانی گفت: این هفته بهانه‌ای است برای مرور فعالیت‌ها و اقداماتی که در این حوزه انجام می‌شود.

عبدالمجید کشوری افزود: در ادوار گذشته و تاکنون تعامل خوبی بین دو دستگاه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کتابخانه‌های عمومی لرستان با سازمان زندان‌های استان در خصوص برنامه‌های فرهنگی وجود داشته است.

وی هفته کتاب را فرصتی مغتنم برای افزایش تعامل بین دستگاهی دانست و افزود: هفته کتاب منشأ تصمیمات بهتری برای اجرای برنامه‌های مشترک در طول سال خواهد بود.

کشوری از جشنواره کتاب‌خوانی رضوی به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های کتاب‌خوانی در بین مددجویان لرستان یاد کرد و افزود: کتاب ریسمانی است که در تربیت و رشد انسان به سمت تعالی نقش اساسی می‌تواند ایفا کند، جامعه‌ای که از کتاب و کتاب‌خوانی فاصله می‌گیرد باید برای پذیرش آسیب‌های اجتماعی نیز خود را آماده کند.

مدیرکل زندان‌های استان گفت: کتاب و کتاب‌خوانی همواره در زندان‌ها مورد استقبال بوده و ما آثار آن را به‌خوبی مشاهده کرده‌ایم، وقتی فردی با کتاب آشنا می‌شود می‌تواند مسیر خود را پیدا کند.

در جریان این بازدید به مناسبت هفته کتاب از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ۶۰۰ جلد کتاب به سازمان زندان‌های استان اهدا و همچنین اداره کل کتابخانه‌های عمومی بسته‌های فرهنگی شامل کتاب، لوازم‌التحریر و بازی‌های فکری برای مددجویان این کانون در نظر گرفته بود که به آنها اهدا شد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

هفده − شش =

0 دیدگاه

Choose a style: