سطح زیرکشت برنج در لرستان حدود چهار هزار هکتار کاهش یافت


پاعلم 1400/04/10 دقیقه مطالعه
iOS 14


“جواد طهماسبی” روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: امسال ۶ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی زراعی لرستان زیر کشت برنج رفته است و برداشت این محصول نیز از مهرماه آغاز می شود.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۹ تا ۱۰ هزار هکتار برنج در لرستان کشت شده است تصریح کرد: کاشت برنج در جوار آبهای جاری و مناطقی که دارای آب سطحی هستند بلامانع بود اما در زمین هایی که نیاز به پمپاژ آب چاه یا رودخانه بوده است ممنوع شد.

معاون زراعت  سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر رعایت الگوی کشت در این شرایط ادامه داد: به برنج کاران استان اطلاع رسانی شد ازکشت آبدوست خودداری کرده و تنها ۳۰ درصد این محصولات را امسال کاشت کنند.

طهماسبی تصریح کرد: افراد متخلفی که خارج از این ضوابط نسبت به کشت برنج اقدام کرده اند شناسایی شده و در فهرستی به امور آب معرفی می شوند تا این اداره نسبت به برخورد و اعمال جریمه های قانونی اقدام کند.

وی پیش بینی برداشت برنج امسال در لرستان را بیش از ۲۵ هزار تن برآورد کرد.

گفتنی است بارش های سال زراعی جاری در لرستان نسبت به سال قبل از آن ۴۰ درصد کاهش یافته است.

عملیات کاشت نشاء برنج خرداد ماه در استان آغاز و برداشت این محصول از مهرماه انجام می‌شود، سال گذشته ۵۰ هزار تن شلتوک و ۳۰ هزار تن برنج سفید در لرستان برداشت شد.

همچنین شورای حفاظت منابع آب استان اعلام کرده است به دلیل تداوم خشکسالی و کاهش منابع آب زیرزمینی و سطحی، کشت هرگونه محصول پرمصرف آب از جمله برنج، هندوانه و ذرت در بهار و تابستان امسال خارج از الگوی کشت ممنوع است و بنابراین مصوبه قانونی با هرگونه انتقال آب توسط متخلفان برخورد می شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

شانزده + 6 =

0 دیدگاه