جهش تولیدات کشاورزی لرستان با کشاورزی حفاظتی و نیمه حفاظتی محقق می‌شود


پاعلم 1400/06/11 دقیقه مطالعه
جهش تولیدات کشاورزی لرستان با کشاورزی حفاظتی و نیمه حفاظتی محقق می‌شود


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: جهش در تولیدات کشاورزی استان با انجام کشاورزی حفاظتی و نیمه حفاظتی در اراضی دیم محقق می‌شود.

اسفندیار حسنی مقدم در جلسه ستاد زراعت سازمان جهاد کشاورزی که امروز یازدهم شهریورماه برگزار شد، اظهار کرد: تغییر زمان کشت محصول سیب‌زمینی و چغندرقند از بهار به پاییز و نیز کاشت نشایی باعث کاهش مصرف آب می‌شود، با توجه به عدم بارش مناسب و کم بودن آب سفره‌های زیرزمینی انجام این مهم واجب و ضروری است.

وی مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها را موظف کرد با هماهنگی امور آب نسبت به شناسایی و ابطال مجوز افرادی که موافقت اصولی حفر چاه جهت استفاده در گلخانه، دامداری، مرغداری، پرورش شترمرغ و… را گرفته و یا آب رودخانه‌ها را پمپاژ و اقدام به فروش می‌آیند اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اهمیت کشت کلزا، خاطرنشان کرد: ۸۴ درصد روغن کشور از خارج وارد می‌شود و طی چهار سال آینده واردات روغن باید به ۵۰ درصد برسد لذا در قالب یاوران تولید آموزش اصولی کشت کلزا توسط مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی در دستور کار قرار گیرد تا بتوانیم به تعهدات خود که کاشت ۵ هزار هکتار کلزا بر اساس برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی است عمل کنیم.

حسنی مقدم اضافه کرد: با وجود بروز پدیده خشکسالی در سال جاری سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان نسبت به تأمین ۲۶۰۰۰ تن بذر گندم اصلاح شده که از نظر کیفیت در حد بین‌المللی هستند اقدام کرده است لذا ضروری است با یک برنامه‌ریزی مناسب بذر به دست کشاورزان برسد.

وی بیان کرد: جذب کودهای اوره، ‌پتاس و فسفات، راه‌اندازی اکیپ‌های تنظیم، تعمیر و نگهداری کارنده‌ها، آموزش و ترویج رعایت تراکم بذر با استفاده از ظرفیت یاوران تولید، آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی بیمه محصولات کشاورزی و پیگیری واگذاری ایستگاه‌های پمپاژ در قالب ماده ۲۷ از دیگر مواردی بود که مورد تأکید رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان قرار گرفت.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :