ثبت زنجیره کاروانسراهای ایرانی نمایانگر مبادله ارزش‌های انسانی است


علی بساطی نظری ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ دقیقه مطالعه
ثبت زنجیره کاروانسراهای ایرانی نمایانگر مبادله ارزش‌های انسانی است


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ استاندار لرستان، ثبت جهانی کاروانسرای «چمشک» را تبریک گفت.

فرهاد زیویار امروز ۲۸ شهریورماه در پیامی ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول، ثبت جهانی کاروانسرای «چمشک» را در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض به‌عنوان دومین اثر جهانی ثبت‌شده لرستان پس از راه‌آهن این استان را به تمامی مردم استان تبریک و تهنیت گفت.

در متن این پیام آمده است: روز گذشته شهر ریاض، شاهد شکوه و عظمت معماری ایرانی در قالب ثبت ۵۴ کاروانسرای تاریخی به عنوان بیست و هفتمین اثر میراث جهانی ایران بود.

ثبت زنجیره کاروانسراهای ایرانی به گواهی ارزیابان یونسکو نمایانگر مبادله ارزش‌های انسانی، پیشرفت معماری، فناوری و گواهِ کم‌نظیری از سنت مهمان‌نوازی و تعامل مسافران در قالب اقوام، ادیان و ملل مختلف در ایران عزیزمان است.

ثبت کاروانسرای «چمشک» به عنوان نماینده شایسته لرستان با ویژگی‌های منحصر به‌فرد و به‌عنوان دومین اثر ثبت‌شده از استان در فهرست میراث جهانی در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، دستاوردی ماندگارِ، فرهنگی و تاریخی برای مردم استان است.

این اثر گرانسنگ، یادگاری از عصر صفویه و زمان حکمرانی شاه عباس اول است، حاکمی که برای رفاه حال زائران عتبات عالیات و حج اقدام به ساخت حدود هزار کاروانسرا در ایران نمود و در زمان خود بزرگترین زیرساخت فرهنگی که ریشه در هویت ایرانی- اسلامی داشت را بنیان نهاد.

این‌جانب ضمن تبریک فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول، این موفقیت را که آیینه دانش نیاکان و نشان‌دهنده خصلت مهمان‌نوازی نیکان این سرزمین بوده را به مردم ایران و به‌ویژه هم استانی‌های عزیز تبریک می‌گویم.

بی‌شک با ثبت این آثار علاوه بر ارتقا جایگاه ایران در یونسکو شاهد جلب حمایت‌های بین‌المللی در زمینه حفاظت از آثار و رونق گردشگری و ورود گردشگران به کشور و لرستان خواهیم بود.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – علی بساطی نظری

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 2 =

Rating*

Choose a style: