» آرشیو » ثبت دومین اثر تاریخی لرستان در فهرست جهانی یونسکو
ثبت دومین اثر تاریخی لرستان در فهرست جهانی یونسکو
آرشیو - اخبار

ثبت دومین اثر تاریخی لرستان در فهرست جهانی یونسکو

1402/06/28 00


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه لرستان گفت: کاروانسرای چمشک بعنوان دومین اثر تاریخی استان به همراه ۵۴ کاروانسرای دیگر در قالب پرونده کاروانسراهای ایران ثبت جهانی شد.

مجتبی رومانی بیست و هشتم شهریور ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث‌جهانی یونسکو در ریاض عربستان، «کاروانسراهای ایران» به عنوان بیست و هفتمین اثر تاریخی و طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو تأیید و به ثبت رسید.

وی افزود: کاروانسرای چمشک یک بنای تاریخی مربوط به دوران صفویان و زمامداری شاه عباس اول بوده که  در  ۹۰ کیلومتری شهرستان پلدختر واقع در جنوب لرستان است که در مسیر شاهراه شاپور خواست به خوزستان جهت گردشگران و زواری که در قدیم به عتبات عالیات مشرف می‌شدند؛ قرار دارد  و دومین منزل از خرم‌آباد به خوزستان است که پس از آن کاروانسراهای گوشه، قلعه نصیر، اوسر، میش‌وند، چارتاق و قلعه رزه در این مسیر قرار گرفته‌اند.

رومانی ادامه داد: این کاروانسرا تنها کاراونسرای ایران است که سه حیاط دارد و از کاروانسراهای کوهستانی کشور به شمار می‌رود و این اثر در ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ۹۹۹۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه لرستان ضمن تقدیر و تشکر از مدیرکل و کارکنان پر تلاش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تصریح کرد: کاروانسرای چمشک بعد از مسیر راه‌آهن شمال و جنوب ایران دومین اثری است که در لرستان ثبت جهانی می‌شود و امیدواریم که آبشار بیشه و دره تاریخی خرم‌آباد  ثبت جهانی شود که با تلاش‌های استاندار، مدیرکل و کارکنان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان دور از دسترس نیست.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – علی بساطی نظری

به این نوشته امتیاز بدهید!

علی بساطی نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =

  • ×