تدوین شناسنامه سلامت لرستان، ایجاد عدالت در زیرساخت‌های درمانی


پاعلم 1400/06/17 دقیقه مطالعه
تدوین شناسنامه سلامت لرستان، ایجاد عدالت در زیرساخت‌های درمانی


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه به امر بهداشت و درمان بعنوان یکی از اساسی ترین اولویت های نظام و دولت ها مورد توجه و سرلوحه اقدامات مسولان بوده است تاحدی که اکنون حتی در دورترین نقاط روستایی و عشایری نیز چتر عدالت در نظام سلامت گسترده شده است و تمامی هموطنان از خدمات شبکه های بهداشت و درمان بهره مند هستند.

براساس آمار، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در حوزه‌های مختلف از جمله بهداشت و سلامت، پیشرفت‌های فراوانی حاصل شد که نسبت به دوران  قبل از انقلاب اسلامی از رشد کمی و کیفی فراوانی برخوردار است، بهبود وضعیت سلامت عمومی شهروندان، افزایش محصولات درمانی و پزشکی در نقاط مختلف کشور، افزایش سطح امید به زندگی و کاهش مرگ و میر از جمله موارد نشان دهنده رشد و پیشرفت در حوزه سلامت است.

توجه به ارکان بهداشت و درمان بعنوان یکی از مهمترین شاخصه های عدالت، یکی از پیش شرط های اصلی نظام های رفاه اجتماعی است چراکه مردم برای ارتقا و بازگرداندن سلامت خود در صورت بیماری مجبور به استفاده از خدمات درمانی هستند.

بهبود وضعیت سلامت عمومی شهروندان، افزایش تولید محصولات درمانی و پزشکی در نقاط مختلف کشور، افزایش سطح امید به زندگی، کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های واگیردار، افزایش تعداد بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، رشد تعداد پزشکان و متخصصان حوزه سلامت، رشد دانشگاه‌های علوم پزشکی، ارتقای تجهیزات پزشکی و درمانی و خودکفایی در تولید لوازم پزشکی از جمله موارد نشان دهنده رشد و پیشرفت حوزه سلامت است.

یکی از استان های کشور که در دوران پس از انقلاب اسلامی عدالت نظام بهداشت و درمان را به خوبی لمس کرده است، مراکز درمانی و بهداشتی در دور افتاده ترین نقاط آن به یاری مردم شتافته و غبار غم و رنج بیماری را از چهره مستضعفان پاک کرده اند، لرستان است.

این در حالی است که حدود ۲ سال گذشته با شیوع بیماری کووید ۱۹ حجم خدمات و ایجاد زیرساخت های بهداشتی و درمانی در این استان افزایش یافته است و تلاش می شود حضور فعال بهداشت و درمان در جای جای این استان قابل لمس و مشاهده باشد.

طی سال های گذشته اصلاح و ترمیم زیرساخت های بهداشت و درمان و ارائه خدمات متنوع با رویکرد عدالت در حوزه بهداشتی و درمانی از جمله اهداف مهم طرح تحول نظام سلامت بود و اکنون نیز عدالت در ایجاد زیرساخت‌های سلامت و گسترش خدمات پیشگیرانه و بهداشتی از برنامه های اولویت دار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی محسوب می شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در روزهای اخیر با بیان اینکه مسئله بهداشت و پیشگیری یکی از مهمترین راهکارها در ارتقای سلامت جامعه بشمار می رود خاطر نشان کرد: در این راستا، تقویت و تجهیز ساختارهای بهداشتی، گسترش و تقویت خانه های بهداشت، نظام شبکه و توجه به برنامه پزشک خانواده از جمله برنامه هایی است که پیگیری خواهد شد.

بهرام عین اللهی تقویت نظام ارجاع و سلامت الکترونیک را از دیگر برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برشمرد و خاطر نشان کرد: توجه و رسیدگی به مناطق کم برخوردار و محرومیت زدایی از مهمترین برنامه هایی است که در این وزارتخانه دنبال خواهد شد.

۶۴۰ خانه بهداشت در مناطق شهری و روستایی لرستان فعال است

مدیر گسترش شبکه و نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: برنامه گسترش شبکه های بهداشت و درمان براساس استانداردها، پوشش جمعیتی و نوع خدمات محوله در زمان قبل و بعد از کرونا در دستور کار این حوزه از دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد.

دکتر” سعید رحیمی” در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: در حال حاضر به منظور خدمات رسانی بهداشتی به تمامی مناطق شهری و روستایی استان با هدف کنترل و مقابله با بیماری کووید ۱۹ مراکز شبانه روزی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته در قالب شبکه های بهداشتی درمانی فعال هستند.

وی اظهار داشت: اکنون ۱۴ مرکز ۱۶ ساعته و ۲۰ مرکز ۲۴ ساعته کووید ۱۹ در این استان مشغول خدمات رسانی به مردم استان می باشند.

رحیمی ادامه داد: به منظور ایجاد عدالت در توزیع امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی در تمام مناطق شهری و روستایی استان برای نخستین بار در سطح کشور کتابچه ای تدوین شده است و به محض تامین منابع مالی تلاش می شود که تمام مراکز ۲۴ ساعته لرستان در حد استانداردهای روز و مورد نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجهیز و بروز رسانی شوند.

وی عنوان کرد: در این راستا چک لیست ها به تفکیک شهرستان ها تدوین شده و با ایجاد شناسنامه برنامه های ابلاغی مدیریت شبکه، توسعه و ارتقا سلامت در اولویت قرار گرفته است.

وی بیان کرد: به منظور ایجاد شناسنامه برنامه های ابلاغی در چند حوزه تجهیزات، نیروی انسانی و لوازم مورد نیاز، دستورالعمل ها با همکاری هر شبکه بهداشت و درمان و با حضور کارشناسان توانمند برای نخستین بار در کشور مورد بررسی و احصا قرار گرفت.

رحیمی گفت: هدف از تدوین شناسنامه سلامت استان به حداقل رساندن اقدامات کاذب و حجم کار بالا و کارهای غیرضروری است تا کارشناسان بتوانند اهداف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را محقق کنند.

وی اظهار داشت: شناسنامه سلامت استان تسهیل کننده شناخت و اطلاع کارشناسان بهداشت از وضعیت، مشکلات و نیازهای مناطق مختلف می باشد و همه شاخص ها به تفکیک شهرستان ها قابل بررسی و مطالعه است.

رحیمی ادامه داد: می توان با استفاده از شناسنامه سلامت در استان براساس شاخص ها برنامه ریزی کرد چراکه مهمترین ابزار مدیریتی داشتن آمار مستند و بروز است.

مدیر گسترش شبکه و نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: از مجموع جمعیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در استان یک میلیون و ۱۳۰ هزار و ۴۴۵ نفر شهری و ۶۸۸ هزار و ۴۹۷ نفر نیز روستایی هستند که در قالب ۵۳۲ هزار و ۱۶۱ خانوار تحت پوشش حوزه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قرار دارند.

وی افزود: اکنون ۹۴۷ نفر در مراکز شهری و یکهزار و ۷۹۶ نفر در شبکه های بهداشت روستایی استان با عنوان پزشک، پزشک خانواده شهری و روستایی، مراقب سلامت، دندانپزشک، دستیار دندانپزشک، پرستار، کارشناس بهداشت و بهداشت محیط مشغول خدمت رسانی هستند.

رحیمی اظهار داشت: در خصوص مقابله و کنترل بیماری کووید ۱۹ نیز بر اساس جمعیت شهری و روستایی استان برنامه های متنوعی در نظر گرفته و در مجموع ۵۸ پایگاه واکسیناسیون در استان تجهیز و فعال شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۴ مرکز ۱۶ و ۲۴ ساعته و ۲۴ پایگاه نیز جهت واکسیناسیون کرونا در لرستان فعال است و تلاش می شود روند واکسیناسیون کرونا با تامین واکسن در استان شتاب بیشتری داشته باشد.

رحیمی گفت: ۶۴۰ خانه بهداشت، ۱۳۳ پایگاه بهداشت شهری و روستایی و ۸۲ مرکز روستایی در سطح لرستان فعال است و در این راستا یکهزار و ۸۴۹ بهورز در حوزه روستایی و یکهزار و ۲۵ بهورز در مراکز بهداشتی استان مشغول خدمت رسانی هستند و تلاش می شود به زودی کمبود نیروی بهورز استان با جذب ۲۰۰ نفر برطرف شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :