بذر گندم مورد نیاز در لرستان ذخیره شد


پاعلم 1400/06/07 دقیقه مطالعه
بذر گندم مورد نیاز در لرستان ذخیره شد


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ اسفندیار حسنی مقدم روز یکشنبه در مراسم افتتاح ۲ شرکت بذری زاگرس دانه ملکیان و طلا دانه کوهدشت افزود: امسال ۲۶ هزار تن گندم آبی و دیم به تعداد ۲۸ رقم و طبقات مختلف بذری برای اقلیم های متفاوت استان تامین شده‌ است که علاوه بر رفع نیاز بذر استان می‌توانیم بخشی از نیاز سایر استانها را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: کشاورزان استان برای کاشت محصول استراتژیک گندم در پاییز امسال نگران تامین بذر نباشند، چراکه به اندازه نیاز با کیفیت بسیار مناسب و مورد تایید موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تهیه شده است و فصل کاشت در اختیار آنها قرار می گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد:  ۴۵ درصد گندم بذری لرستان در شهرستان کوهدشت تولید و فرآوری می شود و جهت احداث زیرساخت‌های این ۲ شرکت در مجموع ۵۵ میلیارد تومان هزینه  و زمینه اشتغال ۳۰ نفر به طور مستقیم و ۱۵۰ نفر به طور غیر مستقیم فراهم شده است.

حسنی مقدم با بیان اینکه میزان سرمایه در گردش این ۲ شرکت ۴۰ میلیارد تومان است ادامه داد: در این ۲ شرکت بذور گندم، جو و نخود مورد نیاز استان لرستان تولید و فرآوری می‌شود.

سطح زیرکشت گندم دیم و آبی در استان به ترتیب ۱۹۵ هزار و ۲۰۰ هکتار و ۴۵ هزار و ۵۰۰ هکتار است و هر سال ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار هکتار از این سطح برداشت می شد که امسال پیش بینی شده است به دلیل خشکسالی حدوود ۱۵۰ هزار تن گندم در این استان تولید شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :