باشگاهی که اندازه یک تیم فوتبال شهید دارد


حجت بساطی زاده ۱۴۰۱/۰۹/۰۴ دقیقه مطالعه
باشگاهی که اندازه یک تیم فوتبال شهید دارد


ورزشکاران ایرانی یکی از اقشار بودند که در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از مرز و بوم خود به جبهه‌های جنگ رفتند و برای سربلندی کشورمان از جان خود گذشتند. تاکنون پنج‌هزار و ۵۰۰ شهید ورزشکار در سطح کشور شناسایی شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ پس از هجوم سراسری ارتش عراق به سرزمین ایران، مردم از سراسر کشور به جبهه ‎های نبرد هجوم آوردند و از همان روزهای اول سدی عظیم در مقابل ارتش مجهز عراق به وجود آوردند. مردم شهرستان ورامین هم مانند سایر شهرها علاوه بر اعزام جوانان خود به جبهه ‎های نبرد با کمک‌های نقدی وغیرنقدی خود، بخشی از نیازمندی‌های جبهه ‎های جنگ را به عهده گرفتند

 مردم شهرستان ورامین که در  هشت سال دفاع مقدس بیش از یک هزار و ۴۰۰ شهید و سه هزار جانباز تقدیم تقدیم کرده‌اند.

در کنار مردم عادی، ورزشکاران ایرانی هم یکی از اقشار حاضر در جنگ بودند که در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از مرز و بوم خود به جبهه‌های جنگ رفتند و برای سربلندی کشورمان از خون خود گذشتند. تاکنون پنج‌هزار و ۵۰۰ شهید ورزشکار در سطح کشور شناسایی شده‌اند. این شهیدان از ۲۲ فدراسیون کشور شناسایی شده‌اند که فوتبال با ۱۳۰۰ شهید، دو و میدانی با ۹۶ شهید، هندبال با ۷۰ شهید، کشتی با ۴۰۰ شهید، تکواندو با ۵۰۰ شهید، کشتی با بیش از ۴۵۰ شهید، بسکتبال با ۷۰ شهید، والیبال با ۲۰۰ شهید و فدراسیون ورزش‌های رزمی با ۱۰۰ شهید شماری از فدراسیون‌های شناسایی‌شده هستند.

تیم فوتبال فجر ورامین، یکی از تیم‌های فوتبالی است که در سال‌های ۵۹ و ۶۰ مثل تمام دوره‌های دیگر نام جوانانی را با خود به همراه داشت که با مسابقات مختلفی عناوین قهرمانی کسب می‌کردند. اما وقتی جنگ شد، جذابیت ورزش خود را مانند دیگر تعلقات دنیایی کنار گذاشتند و دوستانه به جبهه اعزام شدند. در خلال جنگ   ۱۸ نفر از اعضای این باشگاه در جبهه به شهادت رسیدند و چند نفر هم به مقام جانبازی نائل شدند.

 محمد رضا بیگدلی، محسن قاجاریه، حمید اصفهانی، محسن هرندی، سیدموسی طباطبایی، علی و محمد جعفری منش، محسن شیرکوند، کریم و رحیم کدخدایی، ناصر نوع پرور، مصطفی کاشانی، سیدعلی حسینی امامی، سیدمحسن ابراهیمی به شهادت رسیدند و  مجید عالی‌دایی، عباس قاسمی شهید و چندین نفر از اعضای تیم هم جانباز شدند.

جنگ تحمیلی واقعیت‌های فراوانی را به همه دنیا ثابت کرد. هشت سال دفاع مقدس نشان داد مردم ایران در دفاع از وطن خود با کسی شوخی ندارند. از همه مهم‌تر اینکه تمامی اقشار جامعه در این دفاع مقدس نقش داشتند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نکردند. اهالی ورزش نیز از این قاعده مستثنی نبودند. در روزهایی که دشمن بعثی برای ضربه زدن به کشورمان هر کاری می‌کرد و با حمایت‌های غربی‌ها نقشه تصرف خاک ایران را در سر می‌پروراند، مردم ایران از همه قشرها و با دیدگاه‌های مختلف برای دفاع از آب و خاکمان پا پیش گذاشتند. ورزشی‌ها نیز در این راه پابه‌پای دیگران قدم به عرصه گذاشتند .

انتهای پیام

 
منبع: ایسنا

پایگاه خبری پاعلم – میلاد بساطی نظری

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

Rating*

Choose a style: