اولین فصل از مرمت خانه تاریخی نجارپور به پایان رسید


پاعلم 1400/07/27 دقیقه مطالعه
اولین فصل از مرمت خانه تاریخی نجارپور به پایان رسید


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد گفت: اولین فصل از مرمت خانه تاریخی نجارپور به پایان رسید.

حجت اله یارمحمدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اولین فصل از مرمت خانه تاریخی نجار پور واقع در شهر بروجرد که در محله قدیمی یخچال قرار دارد به اتمام رسید.

وی تصریح کرد: در سنوات گذشته برای جلوگیری از ایجاد آسیب سازه نگهدارنده بر روی این بنا نصب شده بود و خوشبختانه با تخصیص اعتبارات مشارکتی اولین فصل از مرمت تحت عنوان نجات این خانه تاریخی به مرحله اجرا گذاشته شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد خاطرنشان کرد: خانه تاریخی نجار پور که به شماره ۳۱۷۶۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است از خانه‌های تاریخی دروران قاجار در بروجرد است که دارای تزئینات زیبای آجری، کاشی کاری معقلی، تزئینات گچی و چوبی است.

یارمحمدی اضافه کرد: این خانه تاریخی در محله قدیم یخچال واقع شده و مساحت تقریبی آن ۵۰۰ متر مربع است، شالوده اصلی دیوارها از خشت خام با ملات گل بوده که در نماهای مشرف به حیاط و سردر ورودی با آجر و کاشی نماسازی و تزیین شده و در یک دید کلی خانه شامل حیاطی مستطیل شکل، دو بخش ساختمانی در شمال و جنوب حیاط است.

وی بیان کرد: جهت خانه همانند سیستم شهرسازی و بسیاری از عناصر بافت شهر شمالی- جنوبی و با اختلافی اندک از جهت قبله پیروی می‌کند، درگاه ورود به خانه در سمت جنوب شرقی سردری است ساده با قوس هلالی و در دو لنگه چوبی که به فضای هشتی وارد می‌شود، هشتی خانه شش ضلعی غیر منتظم است که در ساختار ضلع جنوب خانه جای گرفته و از سه جهت عامل تقسیم کننده معماری محسوب می‌شود، از سمت راست با گردشی نود درجه به حیاط خانه راه دارد و از دو جهت دیگر به فضاهای جبهه جنوب خانه ارتباط پیدا می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد ادامه داد: یکی از ویژگیهای منحصر به فرد این بنا نسبت به سایر خانه‌های تاریخی کابرد وسیع کاشی در نماهای شمالی و جنوبی مشرف به حیاط و طاق نماهای دیوار حیاط است، نوع کاشی‌های به کار رفته و تکنیک آنها عبارت است از کاشی‌هایی به عرض ۴ سانتیمتر و طول متفاوت از ۲۰ تا ۴ سانتیمتر که در کاشی کاری نوع بنایی یا هندسی و بیشتر به منظور اشکال هندسی و زاویه دار کاربرد دارد.

یارمحمدی عنوان کرد: رنگ کاشی‌ها مختلف و شامل آبی، زرد، مشکی، قرمز، سبز و سفید است و مضامین به کار رفته در کاشی ها عبارت است از اشکال هندسی در قالب ستاره، چهار ضلعی، چلیپا و نوشته‌های با محتوای اسماء ائمه، آیات قرآن و عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» است.

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

نه + 9 =

0 دیدگاه

Choose a style: