اولین جشنواره آلبالو در بروجرد برگزار شد


پاعلم 1400/04/09 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ مدیر جهاد کشاورزی بروجرد در این مراسم گفت: هدف از برگزاری این جشنواره شناساندن و مطرح کردن آلبالوی بروجرد برای بازارهای خارج از شهرستان است.

جواد گودرزی افزود: سطح باغات شهرستان حدود ۱۲ هزار هکتار است که ۴۰۰ هکتار آن با تولید یک هزار و ۲۰۰ تن مختص آلبالو می باشد.

وی گفت: منطقه شیروان بروجرد یکی از بزرگترین مراکز کشاورزی استان با سطح زیر کشت بیش از ۱۶ هزار هکتار اراضی آبی و دیم و دارای ۲هزار هکتار باغ در سه روستای خایان، عباس آباد و کهریز است که بیش از نیمی از گیلاس و آلبالوی شهرستان در این سه روستا تولید می‌شود.

وی افزود: با توجه به حجم بالای تولید میوه در این منطقه همچنین جهت اشتغالزایی زنان روستایی، دستگاه میوه خشک کن در اختیار آنان قرار گرفته است که با توجه به کیفیت بالای آلبالوی محلی باید حمایت بیشتری از این روستا جهت فرآوری محصول صورت گیرد.

رییس جهادکشاورزی بروجرد اضافه کرد: سالانه ۹۰ هزار و ۸۷ تن انواع میوه از ۱۲ هزار و ۵۰۶ هکتار باغات این شهرستان تولید می‌شود.

گودرزی اظهار داشت: شهرستان بروجرد مستعد تولید محصولات باغی و زراعی می باشد بطوریکه در تولید ۲۰ گونه میوه مرغوب از جمله سیب، گیلاس، آلبالو، انگور، شلیل و هلو مقام اول و در تولید گردو و آلو رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد:  طی سه سال اخیر ۱۸۵ هکتار بر مجموع اراضی زیر کشت بادام، انگور و گل محمدی در اراضی شیب دار و کم بازده بروجرد افزوده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد همچنین گفت: این شهرستان به دلیل موقعیت آب و هوایی مطلوب ۸۱۶ هکتار باغ گیلاس دارد که در هر هکتار به طور متوسط هفت تن برداشت می شود.

گودرزی میزان تولید گیلاس در بروجرد را سالانه چهار هزار و ۴۴۵ تن عنوان کرد و گفت: بیشترین محصول گیلاس این شهرستان در منطقه شیروان، روستای خایان و عباس آباد، منطقه والانجرد و روستای هیرابه تولید می شود.

گودرزی مجموع اراضی کشاورزی و باغی بروجرد را ۶۹ هزار هکتار عنوان کرد و گفت:  سالانه ۳۶۰ هزار تن انواع محصول زراعی و باغی و ۵۶۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این شهرستان تولید می شود.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

6 + هفده =

0 دیدگاه