انتخابات منجر به اصلح‌گزینی شود/۶۷ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند


علی بساطی نظری ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ دقیقه مطالعه
انتخابات منجر به اصلح‌گزینی شود/۶۷ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس ستاد انتخابات لرستان گفت: انتخابات منجر به اصلح‌گزینی شود؛ اصلح بودن یعنی فرد علاوه بر تعهد و تخصص، طهارت نفس و طهارت اقتصادی داشته باشد.

احسان یاوری امروز، ۲۹ آبان‌ماه، در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل سالن‌آمفی‌تئاتر استانداری لرستان برگزار شد، در خصوص ایستادگی و مقاومت مردم غزه، اظهار کرد: محور مقاومت واژه ایستادگی و مقاومت را به درستی تعبیر و تحقیر را بر اسرائیل تحمیل کردند.

وی با محکوم کردن وحشی‌گری، نژادپرستی و نسل کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه، گفت: در اسناد بین‌المللی نظیر کنوانسیون ژنو، کوچاندن اجباری افراد از یک منطقه به منطقه دیگر، حمله به بیمارستان‌ها،آمبولانس‌ها، استفاده از سلاح کشتارجمعی ممنوع شده است پس چرا حقوق بشر دروغین در مقابل جنایات رژیم سفاک اسرائیل سکوت اختیار کرده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با بیان اینکه چهره پلید رژیم صهیونیستی با این اقدامات ددمنشانه و نسل‌کشی برای وجدان‌های آگاه و بیدار دنیا آشکارتر شده است،گفت: رزمندگان محور مقاومت شاهرگ اقتصادی رژیم اسرائیل را ساقط کردند و ننگ بر کشورهای اسلامی که بخواهند سوخت و ملزومات این رژیم جعلی را تامین کنند؛ آرزوی پیروزی برای رزمندگان محور مقاومت داریم و یقین داریم که وعده الهی حق است.

اصحاب رسانه یاوران صدیق کارگزاران هستند

یاوری با بیان اینکه یاوری با اشاره به اهمیت نقش رسانه در آگاهی‌رسانی به جامعه گفت: این نقش بر کسی پوشیده نیست و اصحاب رسانه یاوران صدیق کارگزاران هستند.

وی بیان کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری از رسانه‌ها انتظار می‌رود در تقویت اتحاد ملی، ارتقای سرمایه‌های اجتماعی و القای امید به جامعه بیش از پیش تلاش کنند.

رئیس ستاد انتخابات لرستان با بیان اینکه تلاشمان این است که در استان انتخاباتی در تراز انقلاب و جمهوری اسلامی و در تراز مردم بزرگ این ملک و آب و خاک برگزار شود، گفت: بنا به فرموده امامین انقلاب می‌توانیم ویژگی‌ها و شاخص‌های انتخابات تراز انقلاب را بشناسیم؛ اولین ویژگی و شاخص برای انتخابات در تراز انقلاب، مشارکت حداکثری است فارغ از هر نتیجه‌ای که رقم بخورد.

یاوری بیان کرد: بایدهمه ما زمینه‌ساز  مشارکت حداکثری باشیم چرا که مشارکت وظیفه مسئولی و جریانی خاص نیست بلکه هر کسی که دل در گرو ایران و انقلاب دارد همه تلاش خود را باید مصروف این مهم کند.

وی با تاکید بر اینکه امنیت، سلامت و آرامش انتخابات باید تضمین شود و این مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری است، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های امنیتی باید تلاش کنند انتخابات در امنیت کامل برگزار شود؛ اگر می‌خواهید سلامت انتخابات تضمین شود باید قانون مدار باشیم.

رئیس ستاد انتخابات لرستان تصریح کرد: قانون میثاق مشترک ماست؛ مُرّ قانون و منویات قانون برای همه فصل‌الخطاب است.

رقابتی بودن انتخابات محدود به جریان سیاسی و جبهه خاصی نیست

یاوری بیان کرد: رقابتی بودن انتخابات موضوع مورد بحث ماست و محدود به جریان سیاسی و جبهه خاصی نیست بلکه فراگیر بوده و از همه باید دعوت کنیم که در این رویداد شرکت و انتخاباتی رقابتی رقم زنند.

وی تاکید کرد: باید رقابتی سالم بدون نقض قانون و با رعایت اصول اخلاقی ایجاد و زمینه را برای برگزاری انتخابات رقابتی در استان فراهم کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان با بیان اینکه انتخابات منجر به اصلح‌گزینی شود؛ اصلح بودن یعنی فرد علاوه بر تعهد و تخصص،طهارت نفس و طهارت اقتصادی داشته باشد؛ صرف تعهد کفایت نمی‌کند قطعاً و یقیناً تخصص لازم است.

یاوری با بیان اینکه در مجموع ۱۱۰۱ نفر برای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در لرستان نام‌نویسی کردند که ۵۶۹ نفر آنها قطعی شد اما ۱۵ نفر آنها انصراف دادند، گفت: هیات‌های اجرایی در ۱۲ شهرستان و ۲۴ بخش لرستان تشکیل و ۲۸۴۵ مورد استعلام از مراجع پنج‌گانه برای این افراد گرفته شده و در نهایت ۶۷ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند.

رئیس ستاد انتخابات لرستان با بیان اینکه در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۴۱۰ نفر در لرستان داوطلب شده‌ بودند که در انتخابات دوازدهمین دوره ۵۶۹ نفر ثبت نام نهایی شدند و با این اوصاف شاهد رشد ۳۸ درصدی در این زمینه هستیم.

یاوری با بیان اینکه ماده ۳۱ و ۳۳ قانون انتخابات مجلس به شرایط داوطلبین نمایندگی مجلس و کسانی که نمی‌توانند داوطلب شوند اشاره کرده است، گفت: همچنین هفت نفر ثبت‌نام خود را بر اساس سامانه جامع انتخابات برای خبرگان رهبری قطعی کردند که صلاحیت آنان در حال بررسی در شورای نگهبان است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون مشغول تعیین شعب اخذ رای و ترتیبات اجرایی لازم برای برگزاری انتخابات هستیم، تاکید کرد: فرایند تایید صلاحیت در هیات‌های اجرایی به اتمام رسیده و در حال حاضر این فرایند در هیات نظارت استان در حال انجام است.

رای‌گیری به صورت الکترونیک در خرم‌آباد و بروجرد

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه در انتخابات پیش‌رو در خرم‌آباد و بروجرد رای‌گیری به صورت الکترونیک برگزار می‌شود،گفت: تلاش می‌کنیم این امر در سایر شهرهای استان نیز محقق شود.

یاوری بیان کرد: سن مجاز برای داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی ۳۰ تا ۷۵ سال است که بیشترین محدوده سنی داوطلبان با ۴۰ درصد فراوانی بین ۴۶ تا ۵۵ سال و کمترین نیز با ۲ درصد بین ۷۱ تا ۷۵ سال است.

رئیس ستاد انتخابات لرستان با اشاره به اینکه ۹۰ درصد ثبت‌نامی‌ها در استان مرد و ۱۰ درصد زن هستند، خاطرنشان کرد: از مجموع داوطلبان تایید صلاحیت شده ۲۱۰ نفر کارمند، ۶ نفر روحانی، ۳۶ نفر استاد دانشگاه، ۸۵ نفر فرهنگی، ۱۲ نفر پزشک، ۴۹ نفر شغل آزاد، ۱۰ نفر نظامی و ۱۰ نفر نماینده فعلی یا ادوار گذشته ، ۷۰ نفر بازنشسته و مابقی مشاغل هستند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که شایعاتی مبنی بر تلاش عده‌ای برای ایجاد اختلاف بین تیم مدیریت ارشد لرستان صحت دارد یا خیر، گفت: بر هم زدن وحدت جامعه و ناامید کردن مردم توسط هر فردی با هر جایگاهی محکوم است و این اظهارات نیز بی‌پایه و اساس است.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – علی بساطی نظری

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

Rating*

Choose a style: