» امامزاده شاه احمد » امامزاده شاه احمد دهستان پاعلم شهرستان پلدختر
امامزاده شاه احمد دهستان پاعلم
امامزاده شاه احمد

امامزاده شاه احمد دهستان پاعلم شهرستان پلدختر

1393/06/04 40

به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ آستان امامزاده شاه احمد (علیه السلام) در جنوب شهر پلدختر، در ارتفاع ۱۶۱۰ متری کبیرکوه در ضلع جنوب غربی دهستان پاعلم واقع شده است. مردم این روستا به بودن این امامزاده در روستا افتخار می کنند. مردم این روستا با زائرین نهایت همکاری را می کنند تا جایی که مردم این روستا به مهمان نوازی شهره عام و خاص می باشند. به برکت بودن این امامزاده هر ساله مخصوصاً در ایام نوروز مردم شریف این روستا درآمدهای درخور توجهی دارند. زائران و مشتاقان این امامزاده در ماههای اسفند تا خرداد از مکانی به نام پاعلم ۶۰ کیلومتری جنوب پل‌دختر از طریق جاده‌ای فرعی متعلق به شرکت نفت حدود ۵ کیلومتری جاده اصلی مسیر اختصاصی زیارت را آغاز و سپس با پای پیاده و عده‌ای از طریق راههای پرفراز و نشیب و کوهستانی پس از حدود ۴ تا ۵ ساعت پیاده‌روی در سنگلاخ‌ها و پرتگاه های خطرناک و پشت سر نهادن چندین کوه و دره به زیارت این بقعه مشرف می‌شدند. اما هم اکنون به همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان لرستان جاده دسترسی آن به طول ۱۳ کیلومتر از جاده اصلی (پاعلم) وبه صورت آسفالته احداث شده است که تا درب حرم امامزاده آسفالت شده است. منتهی چون جاده به شدت کوهستانی است و خودروها با جمعیت چند نفر با بالا رفتن و پایین آمدن ممکن است دچار نقص فنی یا مشکل شوند لذا در پایین کوه توقف کرده و با خودروهای نیسان سایپا که در محل کار می کنند بالا می روند و برمی گردند. بعضی هم تا بالای کوه قسمت پارکینگ می روند و قسمت کوتاه و سراشیبی تند آن را پیاده طی می کنند. البته بعضی از زائران هم که مشکل قلبی نداشته باشند به نیت مراد گرفتن و به یاد بستگان قدیمی خود، تا بالای کوه را پیاده طی می کنند که شاید حدود نیم ساعت طول بکشد. ساختمان قدیمی این آرامگاه ساده و معقری بوده که پس از انقلاب از ورق آهن ساخته شده با حدود ۱۰۰ متر مربع حرم و ضریح آهنی و مخروطی شکل در خط‌الرأس کوهی شیب‌دار، آنچنان جذابیت و معنویتی در خود نهفته که همه ساله نزدیک به ۱۰۰ هزار زائر کرمانشاهی، همدانی، ایلامی، خوزستانی و لرستانی را علی‌رغم سختی مسیر به زیارت این امامزاده کشانده و در آن محیط اصیل و بکر کوهستان و فضای روحانی در کنار مرقد مطهر آن امامزاده بزرگوار به عبادت و طلب حاجت می‌پردازند. در گذشته زائران این امامزاده با توجه به گرمی هوا، نبود آب و طولانی بودن مسیر رفت و برگشت ترجیح می‌دادند شب‌ها این مسیر را طی کنند. اما با حداث جاده آسفالته روزانه چند هزار نفر مخصوصا جمعه ها و ایام تعطیل و مناسبت ها به زیارت ایشان می آیند.

شهرت محلی:

به امامزاده شاه احمد پاعلم (علیه السلام)، شهامد، شهامه هفت کوه معروف می باشد .

 

زیارت نامه:

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

آدرس:

استان لرستان ـ شهرستان پلدختر ـ بخش مرکزی ـ شهر پلدختر ـ دهستان پاعلم

آدرس GPS

 

زیارت مجازی

به این نوشته امتیاز بدهید!

امتیاز 5.00

پاعلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =

  • ×