اقتصاد عشایر لرستان۴۰۰ میلیارد تومان از خشکسالی متضرر شد


پاعلم 1400/04/09 دقیقه مطالعه
iOS 14


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ سیدضیا موسوی نیا روز چهارشنبه با اعلام این مطلب ضمن اشاره به جمعیت ۱۴ هزار و ۶۰۰ خانوار عشایر لرستان، افزود: بارندگی کم و رشد ضعیف گیاهان و مراتع موجب تغذیه نامناسب دام عشایر شده است.

وی تصریح کرد: در این شرایط هر راس دام عشایر به طور متوسط ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن دارد و دلال‌ها “میش” را به ازای هر کیلوگرم ۱۸ هزار تومان از عشایر می‌خریدند که با اقدام دولت برای خرید تضمینی دام عشایر، دست سودجویان کوتاه شد.

وی همچنین سهم عشایر لرستان از پنل‌های خورشیدی را یک هزار و ۳۰۰ دستگاه عنوان کرد و افزود: تاکنون ۲۴۰ دستگاه از این پنل‌ها در بین عشایر استان توزیع شده است.

عشایر لرستان با جمعیت حدود ۸۴ هزار نفر در ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه مستقل سازمان یافته هستند و با داشتن یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد دامی سالانه ۲۵ درصد از پروتئین مورد نیاز استان را تامین می کنند.

تولیدات سالانه عشایر لرستان شامل ۱۲ هزارتن گوشت قرمز، ۲۹ هزار تن شیر، یک هزار و ۳۲ تن پشم، ۱۸ تن عسل، ۱۷ تن روغن حیوانی، ۶۳۰ تن پرورش ماهی سردآبی ، ۱۵ هزار و ۵۵۷ تن گندم، ۱۵ هزار و ۵۲۳ تن جو، پنج هزار و ۳۲ تن حبوبات، هفت هزار و ۴۶۰ تن صیفی جات و همچنین پنج درصد صنایع دستی استان است.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

دو + 19 =

0 دیدگاه