افزایش ۳۰ درصدی تولید کشاورزان با اجرای طرح «جهش تولید»


پاعلم 1400/08/08 دقیقه مطالعه
افزایش ۳۰ درصدی تولید کشاورزان با اجرای طرح «جهش تولید»


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره) لرستان با اشاره به حمایت‌ها و مشوق‌های این ستاد از کشاورزان، گفت: با اجرای طرح جهش تولید در ۲۳۵ هزار هکتار از دیم‌زارهای استان ۳۰ درصد به عملکرد و راندمان تولید کشاورزان افزوده می‌شود.

حامد ویسکرمی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه عمده درآمد و اشتغال مردم لرستان بر پایه کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه به خشکسالی‌ها، تنش‌ها و بحران‌های آبی باید شرایط برای افزایش راندمان زمین‌های دیم استان فراهم شود T چراکه ۷۷ درصد اراضی کشاورزی لرستان، دیم‌زار هستند.

وی یکی از طرح‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در راستای حمایت از کشاورزان را اجرای طرح جهش تولید در ۲۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان لرستان برشمرد و گفت: این طرح علاوه بر سازگاری با کم‌آبی افزایش قابل توجهی به لحاظ تولید کشاورز به همراه دارد که در این راستا حمایت‌ها و مشوق‌ها توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به کشاورزان صورت می‌گیرد.

ویسکرمی یکی از اهداف اصلی طرح جهش تولید ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) را برنامه‌محور کردن کاشت زمین‌های دیم اعلام کرد و با اشاره به اینکه کاشت بدون برنامه در اراضی دیم می‌تواند برای بخش کشاورزی زیان‌هایی را به همراه داشته باشد، ادامه داد: کشت اراضی کشاورزی دیم باید با برنامه و آموزش و ترویج باشد تا علاوه بر افزایش تولید ملی، به اقتصاد کشاورزان کمک کند.

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در خصوص جزئیات طرح جهش تولید در اراضی دیم، گفت: در این طرح که با مشارکت جهاد کشاورزی اجرایی می‌شود ۳۰ درصد به بهره‌وری در دیم‌زارها افزوده می‌شود، به‌طوری‌ که در این طرح تعداد هفت محصول استراتژیک از جمله گندم، جو، نخود و عدس احصا شده و کشاورزان با کشت این محصولات در اراضی دیم مشمول حمایت‌های طرح جهش تولید ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) می‌شوند.

وی شرط حمایت از کشاورزان در طرح جهش تولید را ثبت‌نام کشاورز در سامانه دیم‌زار دانست و با اشاره به اینکه بعد از ثبت‌نام بررسی‌های اولیه توسط جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) انجام می‌شود، ادامه داد: پرداخت یارانه بذر، بیمه محصولات و ارائه تسهیلات برای خرید ادوات کشاورزی، حمایت‌هایی است که به کشاورزان تحت پوشش طرح جهش تولید داده می‌شود.

ویسکرمی با اشاره به اینکه در طرح جهش تولید به هر متقاضی ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات با عاملیت بانک ملی اعطا می‌شود، ادامه داد: این طرح در پنج سال اجرایی می‌شود و برای سال اول ۴۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، کمااینکه انتظار می‌رود کارشناسان پهنه کشاورزی در جهت تحقق اهداف طرح تا پایان در کنار طرح باشند، این در حالی‌ است که کمک‌ هزینه‌ای برای کارشناسانی که در بحث آموزش و نظارت طرح همکاری دارند، پرداخت می‌شود.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

5 × سه =

0 دیدگاه

Choose a style: