ارتقاء و تحول علوم پایه و بنیادی برای رفع چالش‌های جامعه است


پاعلم ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ دقیقه مطالعه
ارتقاء و تحول علوم پایه و بنیادی برای رفع چالش‌های جامعه است


به گزارش پایگاه خبری پاعلم؛ رئیس دانشگاه لرستان گفت: ارتقاء و تحول علوم پایه یعنی اینکه جهت‌گیری این علوم برای سودمندی جامعه و مردم و رفع چالش‌ها باشد.

علی نظری، امروز در آیین آغاز به کار نخستین همایش استانی ارتقاء و تحول علوم پایه و بنیادی استان که در دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان برگزار شد علومی را از نگاه دینی و قرآنی، علوم حق دانست که برای جامعه و مردم، سودمند باشند.

وی خطاب به اساتید، دانشجویان و دانش‌آموزان حاضر در این آیین، ادامه داد: همواره علوم باید به سود جامعه، زیست‌بوم و مردم باشند و هدف نهایی آن‌ها از منظر قرآنی و دینی، ایجاد شهر پاک برای زیست انسان‌هاست.

رئیس دانشگاه لرستان به این نکته اشاره کرد که آنچه سود به مردم می‌رساند و چالش‌های جامعه را رفع می‌کند ماندگاری خواهد داشت.

نظری عنوان کرد: علوم پایه، علوم دقیقه، عدد و آمار است و این‌ها همگی باید در مسیر توحیدی قرار داشته باشند؛ یعنی انسان را در مسیر الهی ارتقاء بدهند و مشکلات جامعه را رفع کنند.

وی وجود بخشی از مشکلات و کاستی‌ها همچون تراکم و عدم تراکم دانشجو در رشته‌های تحصیلی را ناشی از ضعف در تحلیل‌های دقیق آماری براساس آینده پژوهشی دانست.

رئیس دانشگاه لرستان بیان کرد: علوم پایه بایستی خود را آمایش کنند و جذابیت های خودشان را به ویژه برای دانش آموزان، تحلیل کنند تا زیست و زندگی انسانی، ارتقاء پیدا کند.

نظری بیان کرد: نمی‌شود جامعه این همه استاد، پژوهشگر و معلم داشته باشد و از سوی دیگر، چالش‌های متعددی هم در جامعه وجود داشته باشد! ارتقای علوم پایه و بنیادی یعنی اینکه علوم بتوانند مشکلات و چالش‌های جامعه را رفع کنند.

گفتنی است آیین افتتاح نخستین همایش سه روزه ارتقاء و تحول علوم پایه و بنیادی استان لرستان با حضور پژوهشگران، محققان، اساتید، دانشجویان، معلمان و دانش آموزان در دانشکده علوم پایه دانشگاه لرستان برگزار شد.

انتهای پیام

 
منبع: ا‌یسنا

پایگاه خبری پاعلم – بساطی

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 2 =

Rating*

Choose a style: